Oświetlenie z charakterem

Stylowa, elegancka, a przede wszystkim funkcjonalna – taka powinna być lampa. Szeroki wybór modeli dostępnych w marketach Praktiker pozwala znaleźć lampę łączącą wszystkie te cechy. Ważne jest także rozplanowanie punktów świetlnych w naszym domu.

Nowocześnie w kierunku hi-tech

Oświetlenie pełni ważną rolę w każdym wnętrzu. Zapalone wieczorem wprowadza niezwykły nastrój, a w ciągu dnia może stać się dekoracyjną rzeźbą. Lampa o interesującym kształcie, utrzymana w określonym stylu, może być inspiracją do urządzenia całego wnętrza.

Wielbicielom konwencji glamour spodobają się lampy bogato zdobione kryształami (np. model Amenaro) lub srebrnymi cekinami (stojąca lampka Odetta z oferty marketu Praktiker). Natomiast, jeżeli chcemy stworzyć futurystyczny i bardzo modny klimat lat 60-tych wybierzemy oświetlenie wykonane z pleksi lub szkła, o oryginalnej formie. Z kolei lampy i kinkiety zdobione kolorowymi paciorkami, takie jak np. lampy Fancy dostępne w Praktikerze, wprowadzą do wnętrz orientalny, prawdziwie bollywoodzki styl. Kule i abażury wykonane z papieru czerpanego będą odpowiednie do pomieszczeń inspirowanych Dalekim Wschodem. Są lekkie, wręcz eteryczne.

Ten rodzaj oświetlenia stosowany jest również we wnętrzach urządzonych w stylu eko. Białe, papierowe abażury można ozdobić barwnym światłem za pomocą dostępnych na rynku kolorowych żarówek. Możemy także zdecydować się na barwione już abażury, dopasowane kolorystyką do naszego pokoju. Zwolennikom nowoczesnych rozwiązań, spodobają się oryginalne, metaliczne formy oświetlenia, a dla odważnych styliści proponują styl hi-tech, rodem ze statków kosmicznych.

Oświetlenie w stylu hi-tech to prosta forma plus wyraźny akcent np. aluminiowy kabel, wisząca żarówka lub widoczne śrubki. Dominują tu proste, surowe, wręcz architektoniczne formy. W lampach utrzymanych w tej stylistyce stawia się na wysoką jakość materiałów i wykonania, zazwyczaj ze stali i aluminium. Wbrew pozorom znajdziemy w obrębie tego stylu bogactwo form, zarówno polerowanych, jak i matowych. Minimalistyczne, metaliczne źródła światła, o futurystycznej stylistyce, są jakby przeniesione ze statków kosmicznych. Są trwałe, odpowiednie do nowoczesnych przestrzeni biurowych, ale również dobrze sprawdzają się w domu, szczególnie w kuchni urządzonej a la laboratorium. Lampy w stylistyce hi-tech są funkcjonalne i ergonomiczne, dzięki czemu odpowiednie zarówno do małych oraz dużych przestrzeni. Podkreślają nowoczesny i surowy, wręcz industrialny charakter wnętrza – mówi  Anna Pochopień, stylistka współpracująca z firmą Praktiker.

Klasycznie nie znaczy nudno!

Odświeżony design klasycznych lamp sprawia, że sprawdzają się one w każdych warunkach. W tradycyjnym wnętrzu będą uzupełnieniem całego wystroju, z kolei w minimalistycznym pomieszczeniu, mogą być kontrapunktem dla prostych, nowoczesnych sprzętów. Wzornictwem nawiązują do antyku. Ich klasyczne formy przełamane są nowoczesnymi materiałami tj.: plastik, stal nierdzewna, ciekawe zestawienia różnych gatunków drewna, mleczne, satynowe czy błyszczące szkło. Słowo-klucz to eklektyzm, mieszanka zaskakujących stylów i materiałów. Możemy połączyć tradycyjną lampę “z epoki”, z wyraźnym akcentem kolorystycznym ścian czy sprzętów. W ofercie sklepów Praktiker wielbiciele tradycyjnych rozwiązań, znajdą ciekawe propozycje lamp stojących (model Lace), kinkietów oraz żyrandoli (lampa sufitowa Crystal lub Muza).

W klasycznych lampach kryształy przybierają kształt nowoczesnych form biżuteryjnych, stanowiąc nietypowe źródło światła. Ta propozycja zachwyci osoby lubiące luksus i blask kryształów. Istotny jest harmonijny dobór takiego oświetlenia do wnętrza. Uważajmy, aby nie przesadzić z dużą ilością błyszczących elementów. Stosujmy zasadę – im mniej, tym lepiej. Innym rozwiązaniem są lampy stojące, o klasycznej formie (np.: z długą, mosiężną nóżką), przełamane nowoczesnym abażurem z nadrukiem. Oświetlenie o klasycznej formie w nowoczesnym wydaniu jest uniwersalne, dobrze sprawdzi się w połączeniu z antykami, jak również ze współczesnym wyposażeniem- radzi Anna  Pochopień.

Strony: 1 2

Zaloguj się Logowanie

Komentuj