Beton w pomieszczeniach i nie tylko, czyli co warto o nim wiedzieć
Industrialne wnętrza z sezonu na sezon cieszą się coraz większą popularnością. I chociaż zarzuca się im surowość, prostotę i swoisty chłód wykończenia, w świecie wystrojów wnętrz szybko znajdują coraz większe grono zwolenników. Nic dziwnego – idealnie sprawdzają się w nowoczesnych, dużych mieszkaniach o loftowym charakterze. Aby uzyskać ten efekt w swoim M, musisz pamiętać przede wszystkim o głównym składniku tychże aranżacji – betonie architektonicznym. Co powinno się wiedzieć przed jego zastosowaniem? I na jakiej powierzchni sprawdzi się najlepiej? O tym wszystkim, w najnowszym materiale!
Chociaż mogłoby się wydawać, że wykończeniowa betonowa wylewka jest dokładnie tym samym, co podstawowy składnik na niejednej budowie, osoby które tak myślą, są w niemałym błędzie! Beton architektoniczny, wykorzystywany w aranżacji wnętrz jest specjalną mieszanką, która ma jasny kolor, jest dość plastyczna i nie pęka aż tak bardzo. Chociaż zawsze w tej materii warto prosić o radę fachowca np. z http://atlasfachowca.pl/strefa-klienta/pytania-do-fachowca, producenci obstają przy przekonaniu, że można ją przygotować samodzielnie i nałożyć na dowolnie wybraną powierzchnię. Jeśli podejmiesz się tego zadania, pamiętaj, że grubość warstwy nie może przekroczyć 50cm, a w niektórych miejscach 30cm (wibratory przyczepne). Gdzie najlepiej go zastosować? Jedynie wyobraźnia jest Twoim ograniczeniem! Projektanci wnętrz używają go dosłownie wszędzie od blatów zaczynając, przez doniczki, aż na wykończeniu ścian kończąc.
Zacznijmy jednak od postaw, a więc od ścian i podłóg. Te pierwsze pozwolą nam na zbudowanie w pomieszczeniu wyjątkowego, minimalistycznego klimatu, który podbudowanie odpowiednim prostym i surowym wyposażeniem stworzy charakterystyczny i jedyny w swoim rodzaju klimat. Plus w tym wszystkim jest jednak taki, że wcale nie musisz sięgać po beton by mieć betonowe ściany. Jak to? Najprostszym sposobem do uzyskania takiego efektu będzie farba betonowa, imitująca tynk. Możesz także spróbować płyt z betonu, płytek imitujących beton, gipsowych paneli i tapet imitujących beton, by nie obciążać zbytnio ściany. Takie rozwiązanie jednak nie sprawdzi się w przypadku podłogi, na której właściwy beton musi się znaleźć. Co ważne jednak i bardzo korzystne, betonowa posadzka jest o wiele bardziej wytrzymała, zarówno na uszkodzenia mechaniczne jak zarysowania czy obtłuczenia, jak i wydarzenia losowe (rozlany napój), niż np. płytki ceramiczne czy panele. Odpowiednio położona i zaimpregnowana posadzka betonowa nie pęka, nie brudzi się i co ważniejsze – nie ściera! Możesz więc kłaść ją wszędzie, zarówno w miejscach o wzmożonej wilgotności, jak i tych bardziej suchych.
A co z ciekawymi aranżacjami poza domem? A i owszem, również w przydomowym ogródku beton odegra swoją rolę znakomicie. Skoro jest odporny na nawet najbardziej kapryśne warunki atmosferyczne, może z powodzeniem tworzyć ścieżkę, czy piękną betonową ławkę.
Zaloguj się Logowanie