Oświetlenie z charakterem

Oświetlenie konkretnego wnętrza

W salonie powinno znajdować się górne oświetlenie tj. żyrandol lub efektowna lampa sufitowa. Dopełnieniem będą lampy kinkietowe i lampy stojące, które wzbogacą klimat całego wnętrza. Kinkiety mogą doświetlić intrygujący obraz czy lustro. Natomiast lampa stojąca umożliwia nam dodatkowe źródło światła w momencie, gdy czytamy książkę lub oglądamy telewizję. Jeżeli salon połączony jest z aneksem kuchennym pamiętajmy, aby oświetlenie pasowało do siebie stylistycznie.

Oświetlenie kuchni warto podzielić na kilka stref. Szczególnie istotna jest część robocza, na którą składa się: blat, zlewozmywak, płyta kuchenna i stół. W tych strefach należy zadbać o dobre doświetlenie, które umożliwi nam pracę, pomagając skoncentrować wzrok na tym, co robimy. Powinno być jasne, a używane do niego oprawy powinny kierować snop świata w miejsce wykonywania pracy. W kuchni oświetlenie do zabudowy można zamontować w podwieszanym suficie lub w półce nad szafkami. Oprawy meblowe, które kupimy w marketach Praktiker, idealnie sprawdzą się jako doświetlenie blatów roboczych. Jeden duży żyrandol, bądź szeregowe lampy będą odpowiednie do oświetlenia stołu i części jadalnej.

Każde pomieszczenie wymaga odpowiedniej oprawy świetlnej. Zadbajmy o nie również w łazience i przedpokoju. W zależności od potrzeb, w naszym salonie kąpielowym możemy wybrać efektowne, górne światło lub halogenowe, punktowe lampy. Dobrze jest umieścić dodatkowe oświetlenia przy lustrze, po obu jego stronach, co umożliwi komfortowe wykonanie makijażu czy porannej toalety.

Innym pomieszczeniem, które często jest naszą wizytówką, jest przedpokój. Jeżeli jest duży i wysoki możemy sobie pozwolić na spektakularną lampę czy żyrandol, natomiast, jeśli mamy do czynienia z małą i niską przestrzenią odpowiednie będą plafony ścienne czy sufitowe halogeny. Wąskie hole poszerzy optycznie snop światła skierowany na ściany, nigdy na powierzchnie podłogi. Coraz częściej wykorzystuje się lampki LED zasilane bateriami. Wbudowany czujnik ruchu sprawia, że lampka zapala się wtedy, gdy tego potrzebujemy i gaśnie po 20 sekundach.

Strony: 1 2

Zaloguj się Logowanie

Komentuj