Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy i leczenie

© fotolia

© fotolia

Istnieje wiele przyczyn, które mogą wywoływać ból brzucha. Niektóre z nich są błahe i szybko ustępują, niestety inne są symptomem poważnej choroby. Do jednej z nich należy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Czym jest, jakie jeszcze daje objawy i czy można je skutecznie wyleczyć?

Przyczyny bólu brzucha

Co może oznaczać ból brzucha? Na pierwszy rzut oka odpowiedź jest prosta: niestrawnością. Jednak bardzo często przyczyna jest inna. Zdarza się, że szybkie rozpoznanie choroby ratuje nam życie. Wystarczy tutaj wymienić zapalenie wyrostka robaczkowego, ciążę pozamaciczną, czy zapalenie wątroby lub trzustki. We wszystkich tych przypadkach niezbędne jest natychmiastowe przeprowadzenie operacji. Istnieje też cała grupa chorób o spokojnym przebiegu, nie wymagająca natychmiastowej interwencji lekarza (np. „jelitówka”, kamica żółciowa i nerkowa, wrzody żołądka). Dlatego tak ważne jest ogólne rozeznanie w tej dziedzinie. Spośród wielu chorób, wywołujących ból brzucha znajduje się także wrzodziejące zapalenie jelita grubego, o którym niestety niewiele osób słyszało.

Jakie są objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?

Do pierwszych objawów choroby należy ból, występujący po lewej stronie brzucha i w podbrzuszu, biegunka oraz obecność świeżej krwi w kale. W cięższych przypadkach pojawia się gorączka, obrzęki, tachykardia, dochodzi do utraty masy ciała i odwodnienia. Morfologia wykazuje typowe cechy stanu zapalnego, takie, jak podwyższone OB, leukocytozę i nadpłytkowość. U około 15% chorych występują ropnie, przetoki lub szczeliny w obrębie odbytu.

Przyczyny powstawania wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Niestety, przyczyny powstawania tego schorzenia nie są znane. Wiadomo, że należy ono do grupy chorób autoimmunologicznych i polega na nieodpowiedniej reakcji śluzówki jelita na antygeny. Wywołuje to przewlekły stan zapalny jelit. Przypuszcza się, że choroba powstaje na skutek prowadzenia niehigienicznego trybu życia, picia alkoholu, palenia papierosów lub silnego stresu. Niektórzy badacze uważają, że choroba ma podłoże genetyczne, inni obwiniają nieodpowiednią florę bakteryjną jelita.

Na czym polega leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Ponieważ nieznana jest etiologia choroby, skuteczne wyleczenie jej jest niemożliwe. Chorym podaje się środki łagodzące przykre objawy oraz wydłużające okresy remisji. Należą do nich kortykosteroidy oraz leki immunosupresyjne. Stosuje się również probiotyki, odnawiające florę bakteryjną jelit. Te ostatnie są stosowane również przy terapii antybiotykowej, odwodnieniu organizmu, jak również w celu zwiększenia odporności. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie www.lactoral.pl.

Chorzy powinni prowadzić uregulowany tryb życia i unikać silnych infekcji. Nie wolno spożywać alkoholu ani palić papierosów.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj