Zimowy ogród na balkonie

Postępująca urbanizacja terenów Polski to z jednej strony nowoczesne osiedla mieszkalne i imponujące drapacze chmur, a z drugiej – kamienie i beton, na którym coraz rzadziej można dostrzec skrawek zieleni.

Betonowa pustynia?
Boom budowlany, który mogliśmy obserwować przez dwie minione dekady przyniósł przede wszystkim nadywżkę lokali, a poza tym częściowo nieprzemyślane zagospodarowanie terenów wokół drapaczy chmur i osiedli, co zaowocowało oslawioną już „betonową pustynią“. Spragnionym obecności natury mieszkańcom dużych miast ruszyli z odsieczą deweloperzy, prześcigając się w planowaniu zielonych zakątków na terenie swoich inwestycji. Coraz bardziej widoczny jest trend oferowania zagospodarowania należących do mieszkań balkonów i tarasów. Jedną z najciekawszych, choć stosunkowo nowych propozycji są ogrody zimowe.

Ogrody zimowe
Popularne w zachodniej europie rozwiązanie architektoniczne zdobywa coraz większe uznanie w Polsce. Drewniane, przeszklone konstrukcje, wypełnione kwiatami i wiecznie zielonymi roślinami, pomyślane jako miejsce do odpoczynku można spotkać nie tylko przy wolnostojących domach. Trend budowy ogrodów zimowych na tarasach i balkonach przyjął się także w blokach na dużych osiedlach.

Na czym polega zmiana zwykłego tarasu czy balkonu w ogród zimowy? Pozornie skomplikowana konstrukcja to nic innego jak drewniany stelaż, wypełniony szkłem. Architekci projektujący ogrody zimowe ustalają razem z przyszłymi właścicielami rozmieszczenie okien w konstrukcji oraz jej ogólny kształt, dopasowując elementy do warunków zabudowy. Firmy proponują zwykle dodatkową usługę w postaci pomocy w doborze roślin, tak by przyszły ogród spełniał swoje zadanie przez cały rok.

Bądź zielony!

Naukowcy wielokrotnie udowodnili zbawienny wpływ roślin na samopoczucie człowieka. Szybki postęp urbanizacyjny i techniczny sprawia, że czasem zapominamy o naturze, szukajac jej nagle pod wpływem różnych impulsów.

4 Komentarzy

  1. rena1963ta

    27 maja 2013 at 21:09

    dobrze jest każde możliwe miejsce wykorzystać na zielone ogrody.

  2. jack from warsaw

    28 maja 2013 at 07:01

    jest ich coraz więcej

  3. Marzenka

    28 maja 2013 at 10:05

    ogród spełnia swoje zadanie przez cały rok

  4. marrika

    29 maja 2013 at 14:45

    Człowiek sobie przypomnie o naturze, jak już będzie za późno…

Zaloguj się Logowanie

Komentuj