Dlaczego warto rozważyć projekty domów parterowych z kosztorysem?

dlaczego-warto-rozwazyc-projekty-domow-parterowych-z-kosztorysem

Dlaczego warto rozważyć projekty domów parterowych z kosztorysem?

Zanim ruszy budowa domu, musimy podjąć szereg ważnych decyzji. Przede wszystkim powinniśmy wybrać odpowiedni projekt. Z pozoru wydaje się to łatwe, jednak może przyprawić o niezły zawrót głowy. Projekt domu wpływa na całkowity koszt budowy.

Dlaczego warto przejrzeć projekty domów parterowych z kosztorysem?

W pierwszej kolejności warto przejrzeć projekty domów parterowych z kosztorysem. Wskaże nam przybliżone ceny materiałów budowlanych i robocizny. Warto jednak wziąć 5-10% margines błędu, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Dzięki kosztorysowi będziemy wiedzieć, na co dokładnie nas stać i czy musimy wziąć kredyt hipoteczny. Określa również przybliżony czas poszczególnych prac budowlanych. Ułatwi wybór projektu i ekipy budowlanej. Jest to niezwykle wygodne i przydatne narzędzie. Dysponując kosztorysem, możemy łatwiej kontrolować i rozliczać wykonawców z pracy i wykorzystanych materiałów. Możemy szybko zweryfikować, co zostało już zrobione i ile czasu zajęło. Sprawdzimy, jakich materiałów użyto i jaki był ich koszt. Oczywiście, sami możemy sporządzić amatorski kosztorys. Jednak nie będzie dokładny. Warto go potraktować jako dodatek do głównego kosztorysu. Wyróżniamy trzy rodzaje kosztorysów:

 • l Ślepy (wstępny) – sporządzany przez architektów w trakcie tworzenia gotowego projektu. Znajdziemy w nim opis wszystkich prac budowlanych. Jednak nie zawiera kosztów.
 • l Prosty – przedstawia koszty poszczególnych prac budowlanych, ale ceny najczęściej nie są aktualne.
 • l Inwestorski – obejmuje koszty poszczególnych etapów budowy. Dzięki niemu można łatwiej wycenić potrzebne materiały budowlane. Można go wybrać wraz z projektem lub zlecić kosztorysantowi.
 • l Pełny – zawiera wszystkie dane, niezbędne do oszacowania kosztów inwestycji. Uwzględnia koszty materiałów i robociznę. Jest potrzebny, gdy ubiegamy się o kredyt w banku.

Jak wybrać nowoczesne projekty domów parterowych tanich w budowie z kosztorysem?

Wiele osób zwraca uwagę tylko na lokalizację i cenę. Jednak nie zapomnijmy też o innych czynnikach. Kluczowy jest wybór projektu nowoczesnego domu z płaskim lub dwuspadowym dachem. Biorąc pod uwagę duże zróżnicowanie oferty, z pewnością wybierzemy idealny projekt. Weźmy pod uwagę swoje preferencje i potrzeby. Sprawdź tutaj gotowe rozwiązania https://pracownia-projekty.dom.pl/domy_ladne_i_tanie_w_budowie.html. Nowoczesne domy wyróżniają się prostotą, minimalizmem i funkcjonalnością. Wykorzystują kształt działki i położenie względem stron świata. Cechą charakterystyczną są przeszklenia, przez które wpada duża ilość światła. W ten sposób wnętrza są jasne i wygodne. Do budowy wykorzystuje się wysokiej jakości materiały energooszczędne. Dzięki temu będziemy płacić mniejsze rachunki za energię elektryczną. Architekci często proponują najnowsze technologie, takie jak panele słoneczne lub pompy ciepła. Nowoczesny dom jest tani w budowie i użytkowaniu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając gotowe projekty domów parterowych z kosztorysem?

Do wyboru projektu warto podejść spokojnie i bez emocji. Najlepiej przygotujmy wcześniej listę kryteriów i potrzeb. Jeśli nie sprecyzujemy swoich wymagań, możemy wybrać niewłaściwy projekt. Zastanówmy się nad kilkoma kwestiami:

 • l wielkość i metraż budynku,
 • l bryła budynku, dostosowana do naszej lokalizacji,
 • l układ pomieszczeń, uwzględniający potrzeby i preferencje domowników,
 • l ilość pomieszczeń gospodarczych,
 • l garaż czy wiata,
 • l styl domu,
 • l budżet, którym dysponujemy.

Jakie zalety i wady mają projekty domów parterowych?

Domy parterowe są idealne dla rodzin z dziećmi. Doświadczeni architekci wyeliminują zbędne bariery. Takie domy są bezpieczne i funkcjonalne. Nie ma tutaj schodów. Dlatego możemy sporo zaoszczędzić na budowie. Dysponujemy również większą przestrzenią użytkową. Dom parterowy może mieć ciekawy kształt. Taki efekt otrzymamy, gdy samodzielne bryły połączymy małymi korytarzami. Wnętrza są jasne i komfortowe. Tutaj znajdziesz przykładowe projekty https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_parterowych_z_kosztorysem.html. Niestety dom parterowy potrzebuje większej działki niż budynek z poddaszem użytkowym lub piętrowy. Potrzebny będzie większy i wyższy dach, który jest droższy. Czasami jest słabo doświetlony. Dlatego zwróćmy uwagę na to, aby w każdym pomieszczeniu znajdowało się okno, a ciągi komunikacyjne nie dominowały w domu.

1 Komentarz

 1. Welaik23

  24 listopada 2020 at 22:57

  Niby fajne ale prawdziwy dom to i tak minimum 2 piętra
  + poddasze.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj