Dom energooszczędny. Na czym można zaoszczędzić?

© Fotolia

© Fotolia

Czy dom energooszczędny to dobra inwestycja? Czy to się opłaca? Wśród inwestorów indywidualnych wciąż pokutuje mit, że domy energooszczędne są dużo droższe od domów budowanych tradycyjnie. Owszem, koszt budowy takiego domu może być nawet o 20-30% wyższy. Budynek wymaga zastosowania zaawansowanych materiałów i instalacji. Twój budżet może również obciążyć zatrudnienie ekipy, która posiada odpowiednie kwalifikacje w zakresie budownictwa energooszczędnego. Pamiętaj jednak, że budowa domu to inwestycja długoterminowa. Jeśli planujesz w nim mieszkać przez kolejne lata, to dodatkowe koszty szybko się zwrócą pod postacią niższych rachunków za ogrzewanie i wentylację powietrza.

Na czym to polega?

Przyjmuje się, że dom energooszczędny to taki, w którym zapotrzebowanie na energię wynosi 40 kWh/m2 w ciągu roku. Warto zauważyć, że to aż 3-4 razy mniej niż w domu wybudowanym tradycyjnymi metodami. Jak to możliwe? Energia elektryczna to zaledwie 30% całej energii, jakiej potrzebuje budynek. Reszta zużywana jest na jego ogrzewanie i wentylację.

Oszczędności należy szukać przede wszystkim w trzech obszarach:

1. Usytuowanie i orientacja domu na działce.

2. Konstrukcja domu.

3. Instalacje i rozwiązania ekologiczne.

Usytuowanie i orientacja domu na działce

Dom energooszczędny wymaga odpowiedniej działki. Koszty eksploatacji w dużej mierze zależą bowiem od klimatu, jaki panuje w regionie, kierunku wiatru i nasłonecznienia. Ważne jest również położenie domu wobec stron świata. Południowa część obiektu jest zawsze najbardziej nasłoneczniona, dlatego warto umieścić w niej pokoje dzienne, salon itp. Dzięki przeszklonym ścianom i dużym oknom ciepło pochodzące ze światła przedostaje się do budynku i zostaje w nim na dłużej.

Konstrukcja domu

Dom powinien być zbudowany z myślą o jak najmniejszej utracie energii cieplnej. Kluczową rolę pełni tu odpowiednia izolacja i szczelne okna. Projekt powinien też uwzględniać mostki cieplne, czyli te miejsca w konstrukcji budynku, w których izolacja jest najmniejsza. Prosta bryła domu pomoże ograniczyć liczbę mostków cieplnych. Poziom utraty ciepła w gotowym budynku można zmierzyć za pomocą kamery termowizyjnej. Zdjęcia pozwolą ustalić szczelność i poprawność zastosowanego materiału, izolacyjność termiczną fundamentów i wieńców, a także izolację poddasza, drzwi, okien itd. Pomiaru najlepiej dokonywać zimą, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa niż -5 stopni Celsjusza.

Instalacje i rozwiązania ekologiczne

Kolejnym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna. Specjalny system zapewnia dostawę świeżego powietrza i umożliwia ogrzanie go za pomocą energii uzyskanej z powietrza wywiewanego. Jego olbrzymią zaletą jest fakt, że rotacja przebiega niezależnie od warunków pogodowych. Pobieranie ciepła z usuwanego powietrza jest możliwe dzięki tzw. rekuperatorom. Urządzenia te działają jednak tylko w temperaturze powyżej -10 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury niezbędne jest zainstalowanie dodatkowych grzałek. System wentylacji posiada też filtry, które oczyszczają nawiewane powietrze. To ważna informacja dla alergików. Z kolei specjalne kanały pozwalają rozprowadzić świeże powietrze we wszystkich pomieszczeniach.

Zamiast tradycyjnego oświetlenia stosuje się z kolei lampy zasilane z ogniw fotowoltaicznych. Ogniwo słoneczne, bo tak bywa ono również nazywane, to krzemowa płytka półprzewodnikowa, która pozwala przemienić światło w energię elektryczną.

Dodatkowo możesz zaoszczędzić, kupując energooszczędne urządzenia RTV i AGD. Producenci pralek czy telewizorów coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i środowisku naturalnemu. Niektóre odkurzacze zużywają nawet o 45% mniej energii niż odkurzacze tradycyjne. Najwięcej energii pochłaniają te urządzenia, które pracują najdłużej lub pobierają największą moc, np. lodówka czy kuchnia elektryczna. Przy zakupie sprzętu należy zwrócić uwagę na jego klasę efektywności energetycznej. Oznaczane są one kolejnymi literami alfabetu, od A (najbardziej energooszczędne) do G (najmniej energooszczędne). Na co dzień można też ograniczyć wydatki, gasząc światło w pomieszczeniach, w których nie przebywają domownicy.

Zalety domu energooszczędnego

  • niskie rachunki za prąd,
  • ograniczone wydatki związane z eksploatacją i ogrzewaniem domu,
  • duża wartość rynkowa domu energooszczędnego,
  • komfort przebywania w idealnie zaprojektowanych i nasłonecznionych pomieszczeniach,
  • ekologia i mniejszy wpływ na środowisko naturalne.

Jak wybrać projekt?

Najbardziej opłacalny wydaje się zakup projektu gotowego. Cena takiego projektu jest kilkukrotnie niższa niż cena projektu indywidualnego. Bogaty wybór projektów domów energooszczędnych oferuje pracownia projektowa Dobre Domy. Zaproponowane przez nią projekty są tak opracowane, aby zapewnić właściwą termoizolacyjność, dzięki czemu dom jest ciepły zimą i chłodny latem. Zastosowane rozwiązania gwarantują również zredukowanie mostków cieplnych, czyli miejsc, w których następuje utrata ciepła. Wśród projektów dostępnych na stronie pracowni na pewno znajdziesz projekt, który będzie odpowiedni do każdych potrzeb.

Zobacz galerię domów energooszczędnych:

http://www.dobredomy.pl/projekty/domy-energooszczedne

Zaloguj się Logowanie

Komentuj