Jak przeżyć remont?

Remont mieszkania

© freeimages.com

Osoby, które mają za sobą kapitalny remont domu albo mieszkania, często powtarzają, że jest to doświadczenie niezwykle stresujące i zniechęcające do przeprowadzania jakichkolwiek prac remontowych raz na zawsze, a przynajmniej na bardzo długo. Twierdzą wręcz, że gdyby wiedzieli, jak remont wygląda w rzeczywistości, to prawdopodobnie nigdy by się na niego nie zdecydowali. Skąd wynikają takie opinie? Czy można zafundować sobie remont i przeżyć?

Można, ale wymaga to odpowiedniego podejścia i to od samego początku. W innym wypadku łatwo dołączyć do grona ludzi postrzegających zarówno sam remont na terenie mieszkania, jak i obecności w domu ekip, które go realizują, jako zła koniecznego, którego najlepiej unikać tak długo, jak to tylko możliwe. Jednym ze źródeł takich nieprzyjemnych (czy wręcz traumatycznych) doświadczeń remontowych i budowlanych tkwi w jakości usług świadczonych przez firmy specjalizujące się w takich robotach. Czy jest sposób na to, aby temu zaradzić i aby wszystkie prace przebiegały sprawnie oraz w miarę możliwości bezproblemowo?

Remont bez opóźnień i niespodzianek? Niemożliwe!

Każdy doświadczony fachowiec powie, że decydując się na budowę domu albo remont mieszkania trzeba się liczyć z tym, że po drodze mogą się zdarzyć różne niespodziewane sytuacje. Taki urok i specyfika tej działalności. Skutki takich niespodzianek są dwojakiego rodzaju: po pierwsze, przedłużają czas trwania remontu i budowy, a po drugie, zazwyczaj wiążą się z dodatkowymi kosztami. Nie sposób ich przewidzieć, więc już na samym początku warto założyć, że całość robót będzie trwała dłużej i kosztowała drożej niż inwestor (a inwestorem staje się z definicji każdy, kto zleca wykonanie takich prac) zaplanował. Specjaliści z wieloletnim doświadczeniem szacują, że średnio trzeba się liczyć z wydatkami i czasem trwania całej inwestycji o około jedną trzecią wyższymi niż wstępnie zakładano. Jeżeli ktoś liczył, że za remont mieszkania zapłaci 10 tysięcy – prawdopodobnie będzie to 13 tysięcy. Jeżeli ktoś marzył o zakończeniu robót w miesiąc – poślizg w stosunku do marzeń wyniesie około 10 dni. Są to oczywiście jedynie teoretyczne przykłady, ale dają pewne wyobrażenie o sytuacjach, z którymi trzeba się liczyć i uniknąć się ich po prostu nie da. Tak wynika z doświadczeń ekip budowlanych i osób, które się na budowę lub remont zdecydowały.

Wybór dobrej firmy remontowo-budowlanej bywa problemem

Konkurencja na rynku usług budowlanych i remontowych wciąż jest duża, mimo tego że wielu fachowców z wysokimi kwalifikacjami zdecydowało się na wyjazd za granicę (wszyscy z pewnością kojarzą legendarnego polskiego hydraulika entuzjastycznie reklamowanego we Francji) w poszukiwaniu lepszych zarobków. Nie oznacza to jednak, że kraju pozostały wyłącznie kiepskie ekipy. Rzeczywiście, znalezienie dobrego malarza pokojowego, hydraulika, budowlańca czy elektryka bywa kłopotem i czasami trzech takich pseudo-fachowców trzeba będzie z mieszkania albo z posesji wyrzucić, aby dopiero za czwartym razem trafić na rzetelnego i punktualnego, ale można skorzystać ze sprawdzonych sposobów i zaoszczędzić sobie nerwów i czasu. Jak?

Z polecenia albo z internetu

Najlepszą rekomendacją są zadowoleni klienci, którzy mieli okazję skorzystać z usług konkretnej firmy albo tak zwanej “złotej rączki”, która potrafi zrobić wszystko: począwszy od zmiany lokalizacji zlewozmywaka w kuchni i podłączenia pralki, poprzez wykonanie podwieszanego sufitu, a skończywszy na postawieniu ściany i realizacji eleganckiej betonowej wylewki pod parkiet. Usatysfakcjonowany klient to darmowa reklama i wiele firm nie narzeka na brak zleceń, bo są po prostu polecane kolejnym osobom. Drugim sposobem jest poszukanie rzetelnych fachowców, którzy na dodatek nie zedrą z właściciela domu czy mieszkania skóry i zaproponują atrakcyjną cenę, w internecie. Można nawet zafundować sobie rodzaj castingu i zlecić wykonanie prac poprzez zamieszczenie ogłoszenia na jednym z popularnych portali, takich jak Oferteo.pl czy w innych podobnych miejscach w sieci i dokonanie wyboru najlepszej oferty wśród wszystkich ekip, jakie zgłoszą się w odpowiedzi na takie ogłoszenie. Warto jednak wziąć pod uwagę również inne kryteria niż tylko cena. Jakość musi kosztować. Usługa podejrzanie tania może się w efekcie okazać pod względem jakości i terminowości w ogóle niewarta swojej ceny.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj