Jak walczyć ze szczurami?

walka-ze-szczurami

Jak walczyć ze szczurami?

Szczury bardzo często pojawiają się wszędzie tam, gdzie mają dostęp do pożywienia: w domach, przy śmietnikach, kompostownikach czy w magazynach żywności. Te szkodniki są bardzo inteligentne, przez co wyjątkowo trudno je wytępić. A z pewnością trzeba się ich pozbywać, bowiem mogą przenosić szkodliwe dla człowieka choroby takie jak: wścieklizna, tyfus, listerioza czy tasiemczyca. Szczury potrafią także zaatakować dziecko, dorosłą osobę czy zwierzę domowe. Nie mówiąc już o uszkodzeniach instalacji elektrycznych, rur, przewodów czy izolacji, jakie powodują. Biorąc pod uwagę powyższe szkodniki, jasne staje się, że szczury należy tępić. Nie wolno z tym zwlekać, bowiem szczurza ciąża trwa zaledwie miesiąc, a młode szybko zyskują zdolności rozrodcze. Także zaniedbanie pojawiającej się plagi szczurów może sprawić pojawienie się ich ogromnych ilości.

Oznaki, że szczury pojawiły się w otoczeniu

Warto wiedzieć, jakie są oznaki kręcących się w pobliżu szczurów. Po pierwsze, można zaobserwować pojawianie się ich gniazd. Z reguły przybierają one postać otworów o średnicy około 10 centymetrów. Dodatkowo, w domu można zauważyć małe, tłustobrudne plamy moczu – jest on nie do pomylenia z odchodami myszy. Szczurze miejsca bytowania zazwyczaj znajdują się w pobliżu źródeł jedzenia. W norach często znaleźć można różnego rodzaju kartony i papiery, które szczury traktują jako wypełnienie swoich nor.

Uszkodzone kable, pogryzione pudła, meble, materiały budowlane i sprzęty domowe także mogą być oznaką tego, że w pobliżu jest szczur. gryzoń ten w ten sposób czyści i przytępia swoje zęby. Czasem może spowodować bardzo poważne i kosztowne szkody.

Jeśli w nocy w domu słychać podejrzane dźwięki takie jak popiskiwanie, skrobanie czy tuptanie, to też oznacza, że zalęgły się szczury.

Jeśli powyższe oznaki jednoznacznie wskazują na obecność szczura, nie ma na co czekać. Trzeba wypróbować pułapki i środki na szczury, ewentualnie wezwać ekipę deratyzacyjną, która zajmie się wytępieniem tych zwierząt.

Jak pozbyć się szczurów?

Przede wszystkim, warto wypróbować preparaty na szczury, dostępne w każdym sklepie. Są to zazwyczaj trujące środki, które zapachem przyciągają gryzonie. Te, po zjedzeniu granulek, umierają. Takich środków nie powinno się stosować w domach, w których przebywają zwierzęta domowe lub dzieci, ponieważ są bardzo toksyczne.

Warte wypróbowania się też różnego rodzaju pułapki. Niektóre z nich są bardzo humanitarne, bowiem zwabiają szczura, powodując jego uwięzienie w środku. Inne pułapki z kolei działają o wiele bardziej drastycznie, bowiem zaciskają się, powodując u zwierzęcia bolesne obrażenia i w efekcie – śmierć.

W sklepach można kupić także odstraszacze, które emitują dźwięki odstraszające gryzonie. Człowiek nie jest w stanie usłyszeć tego dźwięku, nie zakłócają pracy urządzeń w mieszkaniu i mają dość szeroki zasięg. Tego rodzaju urządzenia działają również na komary, muchy, pająki, karaluchy czy rybiki. Mają więc o wiele szersze zastosowanie.

Warto pamiętać o tym, że czasem wytępienie szczurów na własną rękę jest niemożliwe. Są to na tyle inteligentne zwierzęta, że niekoniecznie zjedzą pozostawioną trutkę, a do pułapek podchodzą z dużą dozą ostrożności. Dlatego warto w takim przypadku wezwać na pomoc specjalistów z zakresu deratyzacji. Wykorzystają oni różne metody walki z gryzoniami – mechaniczne i chemiczne. Ich praca jest bardzo skuteczne i efektywna, po krótkim czasie obecność szczurów pozostaje jedynie przykrym wspomnieniem.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj