Lamele dekoracyjne – co to takiego? Dlaczego warto je wybrać?

© adobestock

© adobestock

Planując urządzenie mieszkania, warto sięgnąć po sprawdzone, ale nie tak popularne jeszcze rozwiązanie – lamele dekoracyjne. Te niepozorne listwy zapewniają ogrom korzyści i są niezwykle funkcjonalne. Warto dowiedzieć się o nich najistotniejszych rzeczy!

Lamele dekoracyjne – co to takiego? Czym się charakteryzują?

Lamelami określamy długie listwy o szerokości około 3 cm i głębokości około 4 cm. Te wymiary dotyczą najpopularniejszego wariantu, bo oczywiście są też modele o innych parametrach. Niezależnie jednak od tego, na jak długie i grube zdecydujemy się lamele, zawsze ich budowa pozostaje taka sama. Cechą charakterystyczną są specjalne profile znajdujące się pomiędzy pojedynczymi listwami. Pozwalają one zakryć ścianę, ale też warto mieć na uwadze, że dzięki nim łatwiej zadbać o czystość całej aranżacji.

Profile są dostępne nie tylko w różnych wymiarach, ale i kolorach. Niemniej najczęściej stosowane są wykończenia kontrastujące z barwą lameli. Mogą być wykonane z drewna (przeważnie dąb, sosna, jesion) lub płyt MDF, które pokryte są naturalnym fornirem. Te drugie cechują się większą trwałością, a co równie istotne – można je wykorzystywać w pomieszczeniach, gdzie panują trudne warunki (łazienka, kuchnia, przedpokój).

Lamele dekoracyjne – dlaczego warto?

Nie brak osób decydujących się na wybór lameli, co kompletnie nie dziwi, bo te listwy charakteryzują się wieloma zaletami.

  • Przede wszystkim są wielofunkcyjne, dzięki czemu bez trudu można dopasować je do każdego wnętrza. Niezależnie, w jakim stylu urządzamy pomieszczenie, możemy być pewni, że sprawdzą się one idealnie.
  • Lamele stanowią doskonałą dekorację ściany, sufitu, sprawdzają się też jako ścianka działowa.
  • Zachwycają wyglądem, ale i są niezwykle praktyczne. Dzięki ich drewnianej strukturze ocieplają wnętrze, wprowadzając do niego ciepły i przytulny klimat.
  • Poprawiają akustykę – chociaż wyglądają niepozornie, to potrafią częściowo wygłuszyć pokój.
  • Są proste w montażu, nie potrzebujemy więc ani ciężkiego, profesjonalnego sprzętu, ani wynajmowania ekipy fachowców.
  • Lamele są nie tylko piękną, ale i oryginalną dekoracją, która przypadnie do gustu każdemu, kto chce ciekawie i pomysłowo urządzić swoje mieszkanie. To świetna alternatywa dla innych rozwiązań, jak tapety, płytki, farby czy tynki strukturalne.

Gdzie wykorzystać lamele dekoracyjne?

Jak wspomnieliśmy – lamele są wielofunkcyjne, co oznacza, że można je wykorzystać na kilka sposobów. Bardzo popularne są lamele ścienne, dzięki czemu wnętrze zyskuje wyjątkowego charakteru. Podobnie zresztą jak w przypadku lameli na suficie, lecz trzeba mieć tu na uwadze, że to rozwiązanie sprawdza się tylko w przypadku wysokich pomieszczeń. Tam, gdzie nie ma nadmiarowej wysokości lepiej zrezygnować z tego pomysłu, bo za sprawą tej ozdoby na suficie pokój optycznie się zmniejszy.

Lamele nadają się też bardzo dobrze do wykonania ścianki ażurowej, która stanowić będzie świetny sposób na wydzielenie stref w mieszkaniu. To szczególnie praktyczne rozwiązanie na niewielkim metrażu. Nie musimy sięgać po bloczki betonowe lub karton-gips, bo znacznie łatwiej i bez zbędnego bałaganu wykonamy estetyczną ściankę. Co ważne, dzięki strukturze lameli zapewnimy swobodny przepływ światła i cyrkulację powietrza.

Nie ma wątpliwości, że lamele dekoracyjne to świetne rozwiązanie dla każdego, kto remontuje, odświeża bądź na nowo chce zaaranżować wnętrza. Są uniwersalne i wielofunkcyjne, więc można je użyć praktycznie wszędzie, niezależnie od miejsca w domu. Co ważne – są nie tylko estetyczne, ale i praktyczne, co dodatkowo świadczy o ich wartości. Znajdź idealne lamele dla siebie – https://manufakturarzeczy.pl/lamele.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj