Narzędzia do ogrodu, które musisz mieć – jakie wybrać do trawy, a jakie do żywopłotu?

narzedzia-do-ogrodu

Narzędzia do ogrodu, które musisz mieć – jakie wybrać do trawy, a jakie do żywopłotu?

Utrzymanie ogrodu w odpowiednim stanie wymaga czasu, chęci i pracy. Nic jednak nie wskóramy bez odpowiednich narzędzi. W ostatnim czasie może się nam wydawać, że pogoda – delikatnie mówiąc – nas nie rozpieszcza: po ulewnych deszczach następują fale upałów, które trudno wytrzymać. Może nam to przeszkadzać, ale wszystko to sprawia, że rośliny w przydomowych ogrodach rosną jak szalone, a chwila nieuwagi może sprawić, że pewnego dnia obudzimy się w środku prawdziwego gąszczu zieleni. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka popularnych narzędzi ogrodniczych, które pozwolą nam uporać się nawet z największą „dżunglą”. Poznaj je już teraz!

Sekatory ogrodowe – rodzaje i zastosowanie

Jednymi z najbardziej podstawowych narzędzi ogrodowych są sekatory i nożyce ogrodowe. Pozwalają przyciąć żywopłot, pozbyć się wysokiej trawy spomiędzy grządek lub uciąć suche pędy krzewów. Wyróżniamy sekatory jednoręczne (mniejsze) i dwuręczne (większe). Te pierwsze często są wyposażone w samootwierający mechanizm sprężynowy, który ułatwia pracę – sekatorów jednoręcznych używamy do cięcia łodyg o mniejszej średnicy. Do większych gałęzi musimy zastosować sekator dwuręczny z rozsuwanymi teleskopowo ramionami. Poza większą siłą nacisku (dłuższe ramiona działają na zasadzie dźwigni) mamy również zwiększony zasięg, dzięki czemu używając sekatorów dwuręcznych, dotrzemy do trudnodostępnych miejsc. By jeszcze bardziej ułatwić nam pracę, producenci sprzętu tego typu oferują specjalny wysięgnik – sprawi on, że dosięgniemy do najwyższych gałęzi bez konieczności odrywania stóp od ziemi i korzystania z drabiny (co może być szczególnie przydatne dla tych, którzy mają lęk wysokości lub problemy z zachowaniem równowagi).

Nożyce do trawy i żywopłotu

Dwa rodzaje sekatorów to oczywiście nie wszystko – równie przydatne w przydomowym ogrodzie mogą okazać się nożyce do trawy lub żywopłotu. Te oczywiście mogą przybrać formę narzędzi ręcznych (napędzanych siłą mięśni użytkownika), akumulatorowych czy też elektrycznych. W zależności od przeznaczenia inny model okaże się dla nas najbardziej przydatny. Jeśli chcemy raz na jakiś czas pozbyć się kępek trawy spomiędzy grządek lub przyciąć trawę na linii ścieżki (której nie da się skosić przy pomocy kosiarki), to w zupełności nasze wymagania zaspokoją nożyce ręczne do trawy. Jeśli jednak mamy zamiar częściej korzystać z tego urządzenia lub za jego pomocą ciąć żywopłot to może powinniśmy zastanowić się nad modelem elektrycznym lub akumulatorowym. Dzięki temu urządzeniu praca w ogrodzie jest szybka i efektowna, najczęściej sami możemy regulować pozycję noży, które w trakcie użytkowania samoistnie się ostrzą.

Kosiarki do niskiej trawy

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy, że tam, gdzie kosiarka nie da sobie rady, tam możemy skorzystać z nożyc do trawy. Dotyczy to przede wszystkim wąskich i trudnodostępnych miejsc, gdzie nie można wjechać kosiarką ze względu na gabaryty urządzenia. Kosiarki pchane przed sobą, najlepiej wyposażone w napęd na cztery koła, przydają się, gdy musimy skosić trawnik. Gdy mamy mały trawnik, to wystarczy nam kosiarka elektryczna (której zasięg ogranicza długość kabla), gdy ogród jest średniej wielkości, to może przydać nam się kosiarka akumulatorowa, a gdy mamy do skoszenia duży teren to powinniśmy zdecydować się na kosiarkę spalinową – najbardziej wydajną spośród sprzętów tego typu. Kosiarki mają różne średnice ostrzy, można także regulować ich wysokość, a tym samym decydować jaką długość ma mieć trawa. Dzięki wielolitrowym koszom na trawę nie musimy się martwić grabieniem – szybko i wygodnie umieścimy skoszoną trawę w odpowiednim miejscu (np. w kompostowniku lub worku, który zabierze MPO).

Kosy i podkaszarki – do większej trawy

Do bardziej zapuszczonych ogrodów, gdzie trawa sięga kolan lub połowy łydki, przydadzą się kosy elektryczne lub spalinowe i podkaszarki. Dobrze sprawdzi się on również w przypadku nierównych terenów, gdzie nie uda nam się wjechać kosiarką na kółkach. Kosy i podkaszarki spalinowe to najczęściej sprzęt wyposażony w linkę tnącą, która obraca się z dużą prędkością. Dzięki zastosowaniu specjalnych uprzęży i szelek urządzenia te mimo słusznej wagi i konieczności trzymania ich w rękach są wygodne w użyciu (ciężar rozkłada się na barki i plecy). Jednym z niewielu minusów kos i podkaszarek spalinowych jest brak kosza, do którego trafiałaby ścięta trawa – w tym przypadku będziemy musieli chwycić za grabie i samodzielnie posprzątać. Jeśli zależy nam na trawie idealnie przystrzyżonej co do milimetra, to też możemy się rozczarować – urządzenia te, ze względu na wibracje nie są tak stabilne, jak kosiarki na kołach, które pchamy przed sobą.

Narzędzia do ogrodu – co jeszcze warto mieć?

Wyżej wymienione sprzęty ogrodnicze to tylko wierzchołek góry lodowej. Jeśli chcemy dbać o ogród przez cały rok, to w składziku na narzędzia powinniśmy mieć również piłę łańcuchową, łopatę, różne rodzaje grabi. Odpowiednie narzędzia, a także wspomniane na początku chęci, czas i ciężka praca – to sprawi, że nasz ogród zawsze będzie wyglądał pięknie. Efekty z Pracy wykonanej własnoręcznie zawsze cieszą najbardziej.

Więcej narzędzi ogrodowych znajdziesz na https://phuabc.com.pl/narzedzia-reczne/sekatory-i-nozyce-ogrodowe

Zaloguj się Logowanie

Komentuj