Energooszczędna kuchnia

Jest wiele sposobów na uaktualnienie swojej kuchni bez większych kosztów. Dzięki kilku małym zmianom można mieć nowy styl i bardziej funkcjonalną, wydajną kuchnię.

40% energii większości gospodarstw jest zużywana w kuchni. To także miejsce gdzie gotujemy wodę, myjemy warzywa czy szorujemy naczynia. Zmniejszenie zużycia wody i energii zapewnia bardziej zrównoważoną kuchnię. Tak samo jak segregacja śmieci. Organizowanie i recykling śmieci domowych ma wpływ na środowisko, zmniejszając zużycie surowych materiałów zarówno jak i ułatwia ponowne wykorzystanie szkła, papieru, kartonu, metali czy innych rzeczy.

Oszczędzanie energii

Przejście na urządzenia bardziej energooszczędne jest lepsze dla planety i naszego portfela. Wszystkie piekarniki, zmywarki, lodówki i zamrażarki powinny być klasy energetycznej A lub lepszej. Lodówka/zamrażarka energetycznej klasy A zużywa połowę energii niż te 10 lat starsze. Lecz jeśli zostaniemy przy swoich istniejących urządzeniach, ciągle jest możliwe używanie ich bardziej efektywne. Dla przykładu można uruchamiać zmywarkę tylko gdy jest pełna, i zachować cieplejsze ustawienia dla naprawdę ciężkich zadań. Jeżeli mamy elektryczną płytę grzewczą, dobierzmy garnek do grzejnika. Używanie małego garnka na dużym grzejniku oznacza że dużo ciepła idzie prosto w powietrze.

Oszczędzanie wody

Wymiana kranu w kuchni na nowy, posiadający funkcję oszczędzania wody pozwala na ograniczenie konsumpcji wody nawet o 30% przy zachowaniu jej ciśnienia.

Zmniejszanie ilości śmieci (i oszczędzanie na obiedzie)

Wyrzucanie wszystkiego do tego samego kosza to przeżytek. Recykling tylko jednej puszki aluminiowej może oszczędzić tyle energii ile potrzebuje telewizor do 3 godzinnej pracy. Nasz system do segregowania śmieci ułatwia ich sortowanie. Może zostać umieszczony pod zlewem, na podłodze czy przymocowany do ściany, a do tego jest łatwy w czyszczeniu. Najlepiej sprawdzić w swoim mieście co podlega recyklingowi.

Zmniejszanie śmieci w kuchni to nie tylko recykling pudełka po makaronie. To także jedzenie które gotujemy. Rozpoczęcie kompostowania oznacza, że jedzenie nie idzie na śmieci – przenosi ono składniki odżywcze do ogrodu. A zamiast wyrzucać resztę obiadu, dlaczego by nie nie zapakować go do pojemnika i cieszyć się domowym jedzeniem na lunch w pracy? Jest zdrowsze dla środowiska a także smakuje znacznie lepiej!

Zaloguj się Logowanie

Komentuj