Czarno-biała kuchnia – ukłon w stronę klasyki

jak-urzadzic-kuchnie

Czarno-biała kuchnia – ukłon w stronę klasyki

Trendy przychodzą i odchodzą, ale są pewne tendencje, które nigdy się nie starzeją. Czerń i biel to nieśmiertelne połączenie, które umiejętnie wykorzystane sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało elegancko i nowocześnie.

Jak urządzić czarno-białą kuchnię?

Połączenie czerni i bieli zdecydowanie najlepiej sprawdzi się w nowoczesnej kuchni. Drewniane meble w klasycznym stylu mogą sprawiać wrażenie zbyt ciężkich, dlatego też należy postawić na spójny, nowoczesny styl i gładkie, najlepiej błyszczące meble. Fronty meblowe wykończone na połysk, nawet te czarne, będą odbijały światło. Największym wyzwaniem w tego typu aranżacji jest osiągnięcie równowagi między kontrastowymi barwami i nieprzeładowanie pomieszczenia ciemnymi dodatkami. Często przy tym zestawieniu kolorystycznym mocniejszy akcent stawia się na biel, ponieważ jak każdy jasny kolor optycznie powiększa pomieszczenie. Najbezpieczniej więc jest pozostawić białe ściany, sufit i podłogę, a do tego wybrać czarne lub czarno-białe meble. Te drugie często mają ciemne dolne półki, a górne, jasne sprawiają, że pomieszczenie wydaje się wyższe. W przypadku bardzo dużej kuchni, gdzie nawet wskazane jest optyczne jej zmniejszenie, można pozwolić sobie na pomalowanie jednej ze ścian na ciemny kolor. Jeśli jednak kuchenka jest mała, meble także mogą pozostać białe, a czerń może być wprowadzana albo w elementach zabudowy w postaci pojedynczych czarnych szuflad czy czarnych uchwytów, albo jako czarne kubki czy filiżanki stojące w widocznym miejscu.

Czarne dodatki do kuchni

W kuchni nie powinno być wiele dodatków i bibelotów. Przeładowanie dekoracjami sprawi, że nie będzie to nowoczesna kuchnia, a magazyn, zwłaszcza gdy będzie ona w większości w ciemnym kolorze. Gadżety powinny być przede wszystkim praktyczne i nie zajmować dużo miejsca. Wystrój podkreśli czarny czajnik, czarna naklejka na białej ścianie, zegar ścienny czy czarno-białe pieprzniczka i solniczka. Jeśli zdecydujemy się na czarne meble, wtedy akcesoria powinny mieć biały kolor – należy je dobierać na zasadzie kontrastu, by były jak najbardziej widoczne.

Jak dopasować wystrój jadalni

Jeśli kuchnia jest jednocześnie miejscem, gdzie jemy posiłki, również ten kąt powinien być dopasowany do wystroju. Wystarczy nowoczesny szklany stół, białe lub czarne krzesła i czarne podkładki na stół. Jeśli kuchnia jest mała, wtedy najlepiej sprawdzi się wysuwany biały blat i czarne wysokie stołki. Na więcej mogą sobie pozwolić właściciele dużej jadalni w sąsiednim pomieszczeniu. Ciekawie wyglądają aranżacje, w których kuchnia jest urządzona całkowicie na biało, a kontrastem dla niej jest czarna jadalnia, w której zarówno stół, jak i krzesła są czarne.

Oświetlenie w czarno-białej kuchni

Im więcej czarnych elementów, tym bardziej należy doświetlić pomieszczenie. W nowoczesnych wnętrzach święcą triumfy oświetlenia ledowe, które mogą być umieszczone punktowo na ścianie lub podświetlać blat kuchenny na całej jego długości. Okna w kuchni najlepiej prezentują się z jasnymi roletami, które nie zatrzymują światła.Czarno-biała kuchnia to połączenie nowoczesności i elegancji. Może wyglądać olśniewająco, ale trzeba o nią dbać, ponieważ na najbardziej wyrazistych kolorach są też bardzo łatwo widoczne wszelkie zabrudzenia.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj