Funkcjonalne i ozdobne lampy do salonu

lampy do salonu

Funkcjonalne i ozdobne lampy do salonu

Wybór odpowiedniego oświetlenia do salonu nie jest łatwym zadaniem. Lampy w tym pomieszczeniu powinny być zarówno funkcjonalne, jak i ozdobne. Salon jako serce domostwa zasługuje na doskonałą aranżację oświetleniową, dlatego tę kwestię warto zawczasu starannie przemyśleć i zaplanować.

Powszechnie mówi się, że salon jest sercem domu, ponieważ w tym miejscu skupia się życie rodzinne. Można się także spotkać z opinią, że jest on swego rodzaju wizytówką świadczącą o charakterze i stylu życia mieszkańców. Z pewnością mamy do czynienia z reprezentacyjnym miejscem spotkań domowników i gości, dlatego tak istotny jest dobór okazałego wyposażenia. Jego ważnym elementem jest oczywiście oświetlenie, będące wyrazem gustu i osobistej ekspresji mieszkańców domu. Eleganckie lampy do salonu zawsze będą wysmakowanym, przyciągającym uwagę dodatkiem.

Lampy do salonu – dlaczego odpowiednie oświetlenie jest tak ważne?

Stwierdzenie, że odpowiednie oświetlenie salonu jest bardzo istotne, nie powinno nikogo dziwić. To właśnie w tym miejscu spędzamy najwięcej wolnego czasu. Ważną kwestię odgrywa fakt, że jest to pomieszczenie pełniące wiele funkcji. W salonie wypoczywamy, spożywamy posiłki, spotykamy się z rodziną, oglądamy telewizję, gramy w gry. Z tej przyczyny konieczny jest podział na kilka stref oświetleniowych o stosownych funkcjach. Pogodzenie kilku źródeł światła nie jest łatwym zadaniem. Ważne są kwestie estetyczne, aby we wnętrzu panowała spójna, harmonijna stylistyka. Lampy do salonu powinny podkreślać wystrój wnętrza, jak i tworzyć ciepłą, przytulną atmosferę. Istotne jest także nasze samopoczucie, dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby światło nie raziło w oczy osób wypoczywających. Salon stanowi tak wyjątkowe pomieszczenie, że możemy sobie pozwolić na dekoracyjne formy świetlne, które oczarują naszych gości.

Jakie lampy do salonu warto wziąć pod uwagę?

W przypadku salonu możliwości aranżacyjne są tak naprawdę nieograniczone. Ważne jednak, by oświetlenie było dobrze przemyślane. Pomocny może się okazać wspomniany podział na strefy. W strefie jadalnianej przyda się lampa wisząca, która skieruje snop jasnego, ciepłego światła wprost na stół. W strefie relaksu powinno dominować miękkie, przyjemne światło, które będzie służyć wypoczynkowi. W praktyce istnieje wiele alternatyw – lampy stojące do salonu, lampy stołowe czy też klimatyczne kinkiety. Istotny jest także dobór oświetlenia górnego, sufitowego. Możemy wybierać między tradycyjnymi żyrandolami a zdobywającymi coraz większą popularność plafonami, choć równie chętnie wybierane są klasyczne lampy wiszące do salonu. Ciekawym rozwiązaniem mogą się również okazać reflektory sufitowe, halogeny lub listwy świetlne.

Lampy do salonu – podstawowe zasady tworzenia aranżacji

Oświetlenie buduje nastrój wnętrza i odpowiednio dobrane powinno eksponować jego walory, a tuszować pewne niedociągnięcia. Przede wszystkim na początku najważniejszy jest dobry plan, według którego stworzymy naszą świetlną kompozycję w salonie. Nie bójmy się zastosować wielu źródeł światła, ponieważ zawsze lepiej zaplanować więcej punktów świetlnych niż za mało. Podzielmy lampy do salonu na te główne i uzupełniające z uwzględnieniem podziału przestrzeni na strefy. Oprawy powinny dość równomiernie oświetlać całą przestrzeń użytkową. Pamiętajmy, aby ich rozmiar dobierać do wielkości pomieszczenia. Zobacz tutaj różne modele lamp https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/. Oświetlenie ogólne ma spełniać swoją podstawową rolę, ale powinno być także tłem dla lamp dekoracyjnych. Operując natężeniem i barwą światła możemy wykreować specyficzny nastrój w naszym salonie. Przykładowo kinkiety lub reflektory podkreślą ciekawą fakturę ścian lub wyeksponują dzieła sztuki.

Stwórz kompozycję świetlną w swoim salonie

Salon jest miejscem, które powinno zapewnić komfort rodzinie i gościom. Planując aranżację, powinniśmy pamiętać o funkcji użytkowej, jak i rekreacyjnej tego wyjątkowego pomieszczenia. Odpowiednie warunki oświetleniowe służą naszemu dobremu samopoczuciu i pozwalają wypocząć. Lampy do salonu powinny tworzyć przyjemny nastrój i być piękną, niebanalną ozdobą tego wnętrza. Zasady aranżacji są bardzo ważne, jednak pamiętajmy, że oświetlenie powinno spełniać nasze indywidualne potrzeby i wymagania estetyczne.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj