Kocioł a piec CO – jakie są różnice i zastosowania?

Źródło: „PAREX” Kotlarstwo – Ślusarstwo

Źródło: „PAREX” Kotlarstwo – Ślusarstwo

Dla większości użytkowników, kocioł CO i piec CO to dokładnie to samo urządzenie. Różnice między tymi systemami są tymczasem bardzo istotne i dość znaczące. Oba urządzenia wykorzystywane są do ogrzewania, jednak sposób ich eksploatacji oraz forma dostarczania ciepła pozostają całkiem inne. Czym charakteryzują się oba rozwiązania i jakie maja zastosowanie? Które system ogrzewania budynku może się okazać lepszym wyborem?

Piec centralnego ogrzewania

Piece CO to urządzenia, które odpowiadają za ogrzewanie w systemie miejscowym. Źródłem ciepła jest w ich przypadku samo palenisko, zlokalizowane bezpośrednio w ogrzewanym wnętrzu. Uzyskiwane w procesie spalania ciepło jest uprzednio magazynowane, a następnie stopniowo uwalniane do pomieszczenia. W przypadku sporej powierzchni grzejnej, takie rozwiązanie zapewnia możliwość odczuwania przyjemnego i stosunkowo łagodnego ciepła. Wadą pieców są jednak ich niemałe gabaryty, przez co sprawdzają się tylko w niektórych wnętrzach. Wciąż spotkać można je na przykład w niektórych kamienicach, których mieszkania dysponują sporą ilością wolnej przestrzeni.

Oddawanie ciepła przez piec CO jest nierównomierne, w związku z czym nie pozwala on niestety na regulowanie temperatury, Przekłada się to na dość duże zróżnicowanie poziomu jej wysokości w pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie systemu miejscowego. Przykładem może być na przykład popularny niegdyś piec kaflowy. Wytwarzane przez niego ciepło oddawane jest do pomieszczenia dzięki kaflom ceramicznym. W niedalekiej odległości od pieca temperatura może być bardzo wysoka, jednak nie zawsze przekłada się to na proporcjonalne rozłożenie ciepła wewnątrz. Zaletą pieców jest ich charakterystyczny wygląd – mogą stanowić bardzo efektowną dekorację wnętrz, co nie jest niestety możliwe w przypadku kotłów.

Kotły centralnego ogrzewania

Kocioł CO bardzo często nazywany bywa sercem całego systemu grzewczego. Urządzenie to odpowiada za efektywne przekazywanie ciepła w poszczególnych instalacjach, dzięki czemu jest w stanie doprowadzić je do wszystkich pomieszczeń. Wykorzystywanym czynnikiem grzewczym jest woda, dostarczana bezpośrednio do grzejników lub innych odbiorników zlokalizowanych w budynku. W przeciwieństwie do pieca, kocioł centralnego ogrzewania oddaje ciepło do otoczenia i w żaden sposób go nie magazynuje.

Do zalet takiego rozwiązania należy:

- wysoki komfort cieplny,

- możliwość dowolnej regulacji temperatury panującej w pomieszczeniach przy pomocy odpowiednich, termostatycznych zaworów,

- możliwość rozprowadzania ciepła we wszystkich pomieszczeniach równomiernie

Kocioł CO działa ponadto znacznie szybciej oraz efektywniej, niż ma to miejsce w przypadku pieca. Takie rozwiązanie okazuje się w większości obiektów bardziej ekonomiczne oraz przyjazne dla użytkowników, w związku z czym bywa też znacznie częściej wykorzystywane. W porównaniu z piecami, wadą kotłów CO pozostaje wyższa cena inwestycji. Zakup oraz instalacja urządzenia to dość spory wydatek, który dodatkowo wymaga uwzględnienia kosztów poszczególnych grzejników czy rur.

Kocioł CO a piec CO

Sposób działania jest podstawowym aspektem, który odróżnia od siebie oba urządzenia grzewcze. Piec produkuje i dystrybuuje ciepło jedynie w miejscu swojej lokalizacji, co wiąże się z jego licznymi ograniczeniami. Odpowiednie elementy instalacji kotła sprawiają natomiast, że jest on w stanie przekazać ciepło do wszystkich odbiorników oraz równomiernie ogrzać pomieszczenia, w których znajdują się grzejniki. Ważnym czynnikiem w rozróżnieniu obu urządzeń pozostaje nazewnictwo.

Bardzo często pojęcia pieca CO oraz kotła CO traktowane są synonimicznie, a tym samym stosowane w sposób nieprawidłowy. W internecie znaleźć można wiele stron, na których nazewnictwo obu urządzeń grzewczych stosowane jest zamiennie. Błędy te pojawiają się nawet na stronach producentów, co prawdopodobnie wynika z popularności obu pojęć wśród instalatorów oraz potencjalnych nabywców. Klienci nierzadko nie zdają sobie nawet sprawy, że decydując się na zakup pieca, tak naprawdę myślą o kupnie kotła. Warto więc pozostać świadomym użytkownikiem i znać podstawowe różnice między tymi urządzeniami.

Piec czy kocioł?

Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania budynku to bardzo istotna kwestia. Należy ją uwzględnić już na etapie budowy lub modernizacji domu. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę walory użytkowe, takie jak:

  • poziom bezpieczeństwa,
  • łatwość usługi,
  • możliwość regulacji,
  • estetyka,
  • ekologia.

Ważną kwestią pozostają także wydatki związane z wyborem konkretnego systemu, które nierzadko okazują się sporym obciążeniem finansowym dla mieszkańców. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto więc przeprowadzić analizę opłacalności obu rozwiązań. Należy przy tym uwzględnić:koszty źródeł energii, eksploatacji, inwestycji oraz finansowania. Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest wybór systemu, który w ostatecznym rozrachunku okaże się tańszy. Warto jednak w takiej sytuacji zdecydować się na korzystanie z nieco droższych, a tym samym lepszych nośników energii.

Artykuł powstał przy pomocy firmy Parex – http://www.parex-kotly.com.pl/

Zaloguj się Logowanie

Komentuj