Łóżeczko dla dziecka – jak wybrać?
Łóżko dla dziecka jest miejscem, w którym spędza ono czas śpiąc i regenerując się, a także bawiąc się, czytając i marząc. Kryteria, według których powinniśmy wybierać mebel dla naszego malucha to przede wszystkim:
Dobór mebla optymalnego dla zdrowej regeneracji i prawidłowego rozwoju naszej pociechy jest kluczowy. Dlatego warto dokładnie przyjrzeć się ofercie na rynku i dokonać świadomego wyboru, stawiając na jakość.
Bezpieczny sen naszego dziecka to absolutny priorytet! Odgrywają tu rolę zarówno materiały wykończeniowe mebla, jak i zabezpieczenia przed kontuzją i upadkiem, a także ergonomiczny dla rosnącego kręgosłupa malucha materac. Zaleca się stosowanie do malowania i klejenia łóżek dziecięcych bejce, kleje i farby, których nietoksyczność potwierdzona jest odpowiednimi certyfikatami. Meble Wróbel, sklep internetowy oferujący łóżeczka dla dzieci wykonane z drewna sosnowego, proponuje meble z zaokrąglonymi, wygładzonymi rogami i krawędziami. Takie zabezpieczenia sprawiają, że nawet dzikie harce na łóżku nie przyczynią się do kontuzji u naszego malucha. Solidne wykonanie, trwałość i stabilność łóżka są nieodłączną częścią bezpieczeństwa mebla – zwłaszcza gdy decydujemy się na łóżko piętrowe lub na antresoli.
Łóżko dziecięce musi być przede wszystkim bardzo dobrze zaprojektowane. Powinno być solidne, stelaż powinien być dość elastyczny, by położony na nim materac odpowiednio podpierał kręgosłup i całe rosnące ciało malucha. Wysokość łóżeczka musi sprawiać, że dziecku nie będzie groził upadek z wysokości podczas snu. Z kolei w sytuacji wyższego mebla – odpowiednie barierki muszą chronić wiercące się dziecko. Oczywiście warto, by barierki były zdejmowalne, a w przypadku łóżek na antresoli oraz piętrowych – drabinka była stabilna i posiadała szerokie, bezpieczne dla stopy stopnie.
Łóżko dla dziecka, aby dawało mu optymalną regenerację i wspierało zdrowy wzrost jego kręgosłupa i stawów – musi posiadać świetny materac. Zazwyczaj do łóżeczek dla maluchów poleca się materace piankowe. Warto jednak pomyśleć o jeszcze lepszych rozwiązaniach. Przykładowo – warto wziąć pod uwagę materac piankowy z warstwą kokosa i gryki, lub antyalergiczny, posiadający zintegrowaną wentylację wariant premium.
Kiedy kupujemy dwulatkowi pierwszy „dorosły” mebel do spania, stajemy przed dylematem, czy sprawić mu łóżeczko „na teraz”, czy takie, które wystarczy mu do wieku szkolnego, czyli do wieku około 6 lat. W przypadku pierwszym należy zakupić łóżko o długości o 20 cm większej, niż wzrost dziecka. W drugim wypadku optymalna będzie długość 140 cm i szerokość 60-70 cm.
Do wieku dziecka warto dobrać też wysokość łóżka. Małe dzieci są bezpieczniejsze na meblach niższych, a te wiercące się – z pewnością potrzebują barierek. Jeśli decydujemy się na łóżko trochę na wyrost w stosunku do wieku malca, warto, by barierki były zdejmowalne. Będzie można je zdemontować, gdy dziecko będzie starsze.
Łóżeczko naszej pociechy musi być jak szyte na miarę. Każde dziecko jest inne. I przy wyborze spania nie chodzi tylko o jego wiek i wzrost. To są oczywiście czynniki, które bierzemy pod uwagę wybierając odpowiedni mebel. Pisaliśmy o tym wyżej. Dodatkowo jednak trzeba myśleć o temperamencie naszego dziecka. Dziecko spokojne, starsze, może spać w wyższym łóżeczku, bez barierki. Natomiast takie, które wiecznie wierci się podczas snu – wymaga nieco niższego miejsca do spania. Rozbrykane maluchy traktują łóżko jako nie tylko miejsce snu, ale też zabawy. W związku z tym na przykład skaczą po nim. Tu nietrudno o kontuzję. Dlatego zachęcamy do wyboru mebli z wyoblonymi krawędziami.
Nasz maluch ma swoje upodobania, więc kolor, kształt i aranżację łóżka warto dobierać z myślą o nim. Dziewczynka chętnie zgodzi się na łóżeczko różowe, chłopiec może mieć tu już pewne obiekcje. Oczywiście mebel rozmiarami musi wpasować się w pokój dziecięcy. Warto jednak, by estetyką, jak dalece to możliwe, dobrany był do gustów i zainteresowań naszego dziecka.
Zaloguj się Logowanie