Niełatwy wybór kabiny prysznicowej

© NOMI

© NOMI

Kabina prysznicowa czy wanna? Na etapie planów i aranżowania łazienki jest to jeden z najistotniejszych dylematów. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety, a wybór nie zawsze jest jedynie kwestią policzenia argumentów za i przeciw. Bywa zdeterminowany przez metraż, fundusze czy wiek albo stan zdrowia domowników. Kabiny prysznicowe są wyborem bardziej uniwersalnym. Sprawdzają się zarówno w małych pomieszczeniach, jak i w okazałych pokojach kąpielowych. Mogą być nieduże, praktyczne i tanie, jak i naprawdę luksusowe.

Nie do końca można zgodzić się z powiedzeniem, że od przybytku głowa nie boli. Doskonałym przykładem może być wybór kabiny prysznicowej. Oferta dostępna w sklepach jest dziś tak bogata i różnorodna, że przybytek oraz szeroki wybór mogą przyprawić o lekki zawrót głowy i problemy decyzyjne. A zatem warto przyjrzeć się bliżej kryteriom, które ułatwią podjecie decyzji.

Rodzaje kabin prysznicowych

Na wybór rodzaju kabiny wpływa przede wszystkim miejsce, w którym będzie instalowana, a także metraż i budżet. W małych łazienkach najlepiej sprawdzają się kabiny narożnikowe, które przylegają do dwóch ścian łazienki i zajmują najmniej miejsca. Wariacją na temat jest kabina asymetryczna, która również przylega do ścian, ale jeden jej bok jest dłuższy. Kolejna modyfikacja to kabina przyścienna, której konstrukcja obejmuje trzy ścianki, a czwarty bok przylega do ściany pomieszczenia. Specyficzny wariant kabiny prysznicowej stanowi model wnękowy, dostosowany do pomieszczeń, w których znajduje się przestrzeń na takie rozwiązanie. Tak naprawdę kabina wnękowa jest wyposażona tylko w drzwi. Prawdziwym luksusem może być wolnostojąca kabina, która najlepiej prezentuje się w dużych łazienkach, w efektownych pokojach kąpielowych. Na przeciwległym biegunie można usytuować pomysł na wannę i natrysk w małej łazience, czyli parawany oraz kabiny wannowe.

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj konstrukcji, który ma wpływ na jakość, trwałość i komfort użytkowania oraz na cenę. Najmniej wydamy na kabiny profilowe (profile z aluminium). Zaletą jest nie tylko cena, ale także szeroki wybór kształtów i modeli. Nowoczesne kabiny bezramowe to już znacznie większy wydatek. Wykonane są najczęściej z wysokiej jakości szkła albo stali, a łączenia stanowią listwy uszczelniające albo chromowane okucia. Kabina z tafli szkła to już bezdyskusyjny luksus i naprawdę efektowny design. Obudowana profilem albo ramą zewnętrzną jest prawdziwą ozdobą nowoczesnej łazienki

Wybieramy kabinę na miarę łazienki

Czasy, kiedy w łazienkach królowały nieco toporne prostokątne kabiny mamy już za sobą. Szeroki wybór pod względem wzornictwa dotyczy również kształtu. Naprawdę duży wachlarz możliwości mają klienci, którzy zdecydowali się na kabinę narożnikową. Mogą wybierać między modelem kwadratowym, prostokątnym, pięciokątnym, półokrągłym czy owalnym. Kabiny przyścienne bywają na ogół okrągłe i półokrągłe. W przypadku kabin wolnostojących kształty bywają różne – od standardowych po luksusowe projekty indywidualne.

Jeśli chodzi o materiał najpopularniejszy jest oczywiście akryl, głównie ze względu na cenę. Zdecydowanie bardziej trwałe i eleganckie są kabiny ze szkła hartowanego. Jak łatwo się domyślić generują dużo wyższe koszty zakupu.

Wymiary kabin to wachlarz standardowych opcji oraz indywidualne projekty. Najczęściej spotykane wymiary podstawy kabiny wynoszą:

  • 75 x 90 cm
  • 80 x 80 cm
  • 80 x 90 cm
  • 80 x 100 cm
  • 90 x 90 cm
  • 90 x 100 cm
  • 100 x 100 cm

Należy również zapoznać się z długością ścian przylegających w przypadku kabin narożnych oraz średnicą kabin owalnych.

Brodzik, wanna, podłoga i… drzwi

Montaż kabiny to kryterium, które dotyczy przede wszystkim brodzika lub jego braku. Standardowe rozwiązanie to montaż do brodzika (płytkiego lub głębokiego). Bardzo często kabiny są sprzedawane w gotowym zestawie z brodzikiem. Kolejna opcja to montaż do wanny, czyli kabina nawannowa, idealny pomysł na wannę i natrysk w małej łazience. Modnie, stylowo i efektownie wyglądają kabiny montowane na podłodze, bez brodzika. Atutem jest tu również wybór atrakcyjnych wizualnie odpływów – punktowych, łukowych albo liniowych.

Drzwi kabiny to również istotna kwestia. Zarówno ze względu na użyteczność, komfort, jak i design. Dostępne w sklepach kabiny prysznicowe mogą mieć uchylne drzwi skrzydłowe (najczęściej otwierane na zewnątrz), praktyczne przesuwne na rolkach albo składane harmonijkowo. Ciekawie prezentuje się system walk-in, w którym drzwi po prostu nie ma, a specjalnie zaprojektowana konstrukcja zapobiega wylewaniu się wody poza kabinę.

Kabina i tzw. bajery, czyli atrakcje pod prysznicem

W nowoczesnych kabinach można zapomnieć o tradycyjnych kurkach, pokrętłach i „celowaniu” w odpowiednią temperaturę wody. Ciśnieniem, strumieniem wody, temperaturą, a także dodatkowymi akcesoriami, zarządzany przy pomocy pilota albo panelu elektronicznego. Jeśli chodzi o dodatki na pewno warto wspomnieć o coraz szerszej ofercie kabin z hydromasażem. Dzięki odpowiednim dyszom można zafundować sobie małe spa we własnej łazience. Deszczownica, sauna, masaż stóp, aromaterapia – to kolejne doskonałe pomysły na relaks pod prysznicem. Pobyt w kabinie może uprzyjemnić muzyka ulubionej stacji radiowej albo z własnego odtwarzacza (dzięki wejściu AUX).

Jak widać naprawdę jest w czym wybierać. Oferta cenowa również otwiera przed klientem szereg możliwości. Ceny kabin zaczynają się od ok. 300 złotych, ale standardowa oferta to modele, które kosztują nawet kilka tysięcy. Na decyzję zakupową wpływa przede wszystkim budżet na łazienkę, jej metraż oraz osobiste preferencje domowników, użytkowników kabiny.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj