Pokój dla nastolatka

© Meble Wójcik

© Meble Wójcik

Wielu rodziców zupełnie nie zdaje sobie sprawy, że właściwe urządzenie pokoju dla nastolatka może mieć wpływ na wiele elementów jego życia. I chociaż najczęściej pokoje naszych dzieci są nieduże, często dzielone z rodzeństwem, to zawsze można zastosować jakiś ciekawy pomysł na ładną i przede wszystkim funkcjonalną przestrzeń. Wystarczy poświęcić nieco więcej uwagi podczas urządzania takiego pokoju i zapamiętać parę istotnych porad.

Pokój nastoletniego człowieka powinien pełnić kilka funkcji. Dlatego tak trudno jest stworzyć miejsce, które idealnie dopasujemy do jego potrzeb. Połączenie sypialni, pokoju dziennego oraz miejsca do nauki nie jest łatwe. A ważne, by młody człowiek miał swój kąt, gdzie może odpocząć, uczyć się i realizować swoje pasje.

Najważniejszą kwestią jest funkcjonalność mebli. Może warto zrezygnować z tradycyjnej meblościanki i wstawić oddzielne biurko, komodę, regał na książki oraz łóżko. W takiej konfiguracji zaoszczędzimy sporo miejsca na inne ważne elementy. Wybierając meble młodzieżowe warto także zwrócić uwagę na to, aby były pojemne.

Miejsce do nauki

Tworząc miejsce do nauki pamiętajmy o dobrym jego doświetleniu. Poza wygodnym, dobrze ustawionym  krzesłem i dopasowanym biurkiem, to właśnie światło odgrywa niezwykle istotną rolę. Praca przy sztucznym świetle bardzo męczy oczy, zatem zadbajmy, aby było ono jak najlepszej jakości.

Miejsce spotkań

Ponadto, pokój powinien pełnić także rolę miejsca spotkań. Nastolatkowie (w większości) chętnie spędzają czas ze znajomymi i zapraszają się nawzajem do swoich mieszkań. Dlatego ważne jest, aby w takim pokoju zapewnić miejsce dla gościa. Wystarczy mały stolik przy sofie czy kanapie, aby dwoje czy troje rówieśników mogło czuć się całkiem komfortowo.

Miejsce wypoczynku

Ostatnia rola, czyli pokój nastolatka jako sypialnia, jest równie ważna jak pozostałe. Być może nawet ważniejsza, gdyż sen jest niezwykle istotny dla poprawnego rozwoju psychofizycznego osoby w wieku dojrzewania. Zatem łóżko, materac lub kanapa (zamiast łóżka – dla oszczędności miejsca!) to meble, na które nie powinniśmy skąpić. Lepiej wybrać wygodne i dobrze dopasowane elementy sypialniane, aby w późniejszym czasie uniknąć niewyspania oraz dyskomfortu wywołanego niewygodą.

Wydaje się, że połączenie 3 ról pokoju nastolatka jest bardzo trudne. Owszem, zwłaszcza gdy ogranicza nas naprawdę niewielki metraż. Jednak nawet mimo trudności z tym związanych starajmy się jak najwięcej z tego wyciągnąć, a nasze kilkunastoletnie dziecko z pewnością to doceni – może nie od razu, ale doceni.


© Meble Wójcik

 

Zaloguj się Logowanie

Komentuj