Poznaj 4 rodzaje pomp ciepła

pompa ciepła

Poznaj 4 rodzaje pomp ciepła

Pompa ciepła to inwestycja w uniezależnienie swojego gospodarstwa domowego od rosnących cen ogrzewania domów. Jest to wyjątkowo opłacalne rozwiązanie, zwłaszcza kiedy ceny węgla, gazu czy innych surowców opałowych są droższe niż kiedykolwiek. Każdy, kto jest zainteresowany pompą ciepła, ma do wyboru kilka ich rodzajów. Poznajmy je bliżej.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła pobierają ciepło z otoczenia, w którym zostały zainstalowane. Mogą je pozyskiwać z powietrza, wody lub gruntu. Działanie pompy polega na usuwaniu ciepła z otaczającej je przestrzeni zewnętrznej i przekazywaniu go do budynku, który ma zostać ogrzany. Często przy pompach ciepła stosuje się ogrzewanie podłogowe.

Pompa ciepła do działania potrzebuje prądu. Dlatego te osoby, które stawiają na energooszczędne domy i chcą ograniczyć zużycie energii, powinny zdecydować się także na fotowoltaikę. Panele oferuje wiele firm, jak choćby Esoleo.pl. W jego ofercie znajduje się fotowoltaika dla rolnictwa, firm i klientów indywidualnych. Każdy więc, kto chce oszczędzać, śmiało może to zrobić.

Gruntowa pompa ciepła

Ten rodzaj pompy do ogrzewania budynku wykorzystuje ciepło pochodzące z ziemi. Jest to inaczej energia geotermalna zmagazynowana w gruncie, w wyniku nagrzewania się jego warstw. Na pewnej głębokości (poniżej tzw. poziomu przemarzania), temperatura utrzymuje się powyżej zera stopni, co zapewnia odpowiednią pracę urządzenia. Ciepło mogą pozyskiwać kolektory poziome lub pionowe.

Wymiennik poziomy układa się około 1,5 m pod ziemią. Stosuje się go na działkach o większej powierzchni. Przy jego montażu nie trzeba wykonywać odwiertów, więc jest tańszy w montażu. Wymiennik pionowy natomiast, sięga do około 100 m pod ziemię (w zależności od zapotrzebowania budynku na ciepło), stosuje się go na mniejszych działkach. Do montażu wymaga wykonania odwiertów, co podnosi koszty inwestycji.

Powietrzna pompa ciepła

Ten rodzaj urządzenia, jako dolne źródło ciepła wykorzystuje powietrze atmosferyczne (dolne czyli medium, z którego pozyskiwane jest ciepło). Tego rodzaju pompa dość skutecznie ogrzewa w zimie pobrane powietrze, natomiast latem działa jak klimatyzator, czyli je chłodzi. Efektywne działanie tych urządzeń jest widoczne nawet przy temperaturze wynoszącej -20 stopni.

Przy niższych temperaturach może jednak okazać się, że pompa powietrzna nie będzie w stanie ogrzać domu i wody jednocześnie. Konieczne więc może być zamontowanie dodatkowego źródła ciepła. Pompa ta sprawdzi się za to w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej, nasz dom ma małe zapotrzebowanie na ciepło, posiadamy ogrzewanie podłogowe i nie mamy dostępu do ciepła z gruntu albo wody.

Wodna pompa ciepła

W przypadku tej pompy, źródłem ciepła jest płynąca woda. Dobrze, aby jej temperatura miała nieco powyżej 5 stopni, gdyż wtedy praca urządzenia jest najbardziej efektywna. Woda do pompy może pochodzić ze studni głębinowej czerpalnej i zrzutowej. Ta pobrana ze studni czerpanej, odzyskuje ciepło, które trafia do budynku. Do studni zrzutowej trafia z kolei zimna woda, schłodzona przez pompę.

Ciepło można pozyskać także z przydomowych zbiorników wodnych (staw, jezioro, rzeka). Jednak ze względu na fakt, że wody powierzchniowe nie są wolne od zawiesiny biologicznej i fizykochemicznej, wodę taką należy przefiltrować, zanim trafi do instalacji grzewczej w domu. Ten rodzaj pompy dobrze sprawdzi się w domach z ogrzewaniem podłogowym.

Pompa powietrze-woda

Ten rodzaj pompy podgrzewa wodę, która jest wprowadzana do rur instalacji centralnego ogrzewania. Źródłem ciepła jest tutaj powietrze. Zaletą tej pompy jest możliwość pracy w 4 trybach – chłodzenie, grzanie, podgrzewanie wody oraz grzanie i podgrzewanie. Tego rodzaju pompę można podłączyć bezpośrednio do już istniejącej instalacji grzewczej, której odbiornikami są np. kaloryfery.

Zaletą tej pompy jest jej dobre działanie nawet przy bardzo niskich temperaturach, wynoszących poniżej 25 stopni. Oznacza to, że wodę i dom możemy ogrzewać nawet przy silnych mrozach. Ten rodzaj pompy jest alternatywnym i tańszym rozwiązaniem niż pompy gruntowe. Montaż tego urządzenia jest prosty i możliwy do przeprowadzenia na działkach o niewielkiej powierzchni.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj