Jak działają pompy ciepła?

© pixabay

© pixabay

Pompy ciepła cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Za ich stosowaniem przemawia stosunkowo niska cena, walory ekologiczne oraz możliwość zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Poznaj rodzaje pomp ciepła i zobacz, ile kosztuje montaż.

Pompy ciepła – zastosowanie

Pompy ciepła znajdują najczęściej zastosowanie przy ogrzewaniu domów lub wody. Warto jednak wiedzieć, że można je wykorzystać także przy innych, mniej oczywistych instalacjach.

W warunkach domowych wykorzystuje się pompy do chłodzenia w sezonie letnim. Może być także elementem klimatyzacji razem z systemem wentylacyjnym.

Masz przy domu basen? Na pewno zainteresuje cię możliwość podgrzania w nim wody za pomocą pompy. Dzięki temu nawet w mniej słoneczny dzień możesz cieszyć się ciepłą wodą w basenie.

Pompę ciepła stosuje się nie tylko do ogrzewania budynków mieszkalnych. Bardzo często stosuje się je w rolnictwie, zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia.

Do największych zalet stosowania pomp ciepła zalicza się obniżenie kosztów ogrzewania (chłodzenia), redukcję emisji dwutlenku węgla i brak odpadów, brak konieczności wykonywania pracy przy urządzeniach (dla przykładu: piece grzewcze wymagają okresowego czyszczenia i napełniania), brak konieczności zakupu paliw stałych lub płynnych. Warto też wiedzieć, że pompy ciepła znacząco podnoszą wartość nieruchomości.

Rodzaje pomp ciepła

Rodzaj pompy ściśle zależy od tzw. dolnego źródła ciepła. Wyróżnia się pompy gruntowe, powietrzne, wodne i hybrydowe.

Gruntowe pompy ciepła należą do najczęściej wykorzystywanych w naszym kraju. Ciepło pobierane jest bezpośrednio z gruntu (tzw. energia geotermalna). Wydajność pomp gruntowych jest bardzo duża. Przy ich stosowaniu nie jest potrzebne dodatkowe źródło ciepła.

Pompy wodne ze względu na konieczność wykorzystywania wody płynącej są bardzo rzadko stosowane przy ogrzewaniu budynków mieszkalnych. Na przeszkodzie stoją zarówno koszty, jak i stosunkowo mała dostępność cieków wodnych spełniających odpowiednie warunki.

Powietrzne pompy są stosowane bardzo często. Ich atutem jest niski koszt instalacji. Jednak w szczycie niskich temperatur zimą niezbędne jest stosowanie dodatkowego, alternatywnego systemu ogrzewania. Tu może sprawdzić się hybrydowa pompa ciepła, która czerpie ciepło zarówno ze źródeł odnawialnych (ziemia, woda, powietrze), jak i tradycyjnych (gaz, węgiel, olej).

Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Koszt montażu pompy ciepła jest relatywnie niski, szczególnie jeśli zestawimy go z ceną budowy domu. Najtańszą opcją jest powietrzna pompa ciepła, tu inwestycja powinna się zamknąć w pięciu tysiącach złotych. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku konieczne będzie dodatkowe źródło ciepła, co ostatecznie podniesie koszty ogrzewania budynku.

W przypadku gruntowych pomp ciepła do kosztów montażu samej pompy należy doliczyć cenę wykopów poziomych lub odwiertów. Te drugie są zdecydowanie droższe. Jeśli zdecydujemy się na odwierty pionowe, całkowity koszt systemu grzewczego może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Czy warto ponieść takie koszty? Biorąc pod uwagę, że niosą ze sobą bardzo dużą oszczędność na rachunkach za ogrzewania (jeśli pompa ciepła będzie wspierana instalacją fotowoltaiczną, koszty ogrzewania będą zerowe), zdecydowanie tak.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj