Styl industrialny – podłogi, ściany i meble

styl-industrialny

Styl industrialny – podłogi, ściany i meble

Główne cechy wyróżniające styl industrialny to połączenie bieli i szarości, duże powierzchnie wnętrz i surowe ściany. Idealnie wpisuje się w charakter wnętrz loftowych pozwalając na niezliczone kombinacje podczas aranżowania pomieszczenia. Równie często i równie łatwo stosuje się styl industrialny w mieszkaniach i pomieszczeniach o dużej kubaturze. Chętnie przedstawimy sposoby wykorzystania tego stylu skupiając się na podłogach, ścianach oraz meblach.

Jak powstał styl industrialny?

Ten sposób aranżacji “przybył” do nas z USA, gdzie w okresie stagnacji gospodarczej lat 50. opuszczone pomieszczenia fabryk i warsztatów stały się osiągalne cenowo dla szerszej części społeczeństwa. W późniejszych latach szczególnie zaciekawieni loftami byli artyści, którzy niejednokrotnie adaptowali je na swoje pracownie, sale wystawowe jak również mieszkania.

W latach 90. styl ten zawitał także do Polski styl industrialny. Dawne fabryki zaczęto transformować w mieszkania. Atutem tych przestrzeni, mieszkań, stało się ich pochodzenie. Nie rezygnowano z typowych dla takich pomieszczeń detali, tworząc świeże i oryginalne, industrialne mieszkania. Co więcej co raz częściej udaje się zastosować ten styl w mniejszych pomieszczeniach.

Cechy stylu industrialnego

Styl industrialny to elementy przywodzące na myśl pomieszczenia fabryczne, pracownicze: odkryta przestrzeń, dużo światła oraz surowe, betonowe ściany, ewentualnie wykonane z cegły. Należy pamiętać, że o ile nie posiadamy mieszkania o pochodzeniu fabrycznym nie w każdym przypadku łatwo będzie nam odtworzyć odpowiednią atmosferę. Polecamy zatem próbować, by optycznie powiększyć wnętrze warto sięgnąć po lustra, można rozważyć usunięcie ścian, które nie są niezbędne z konstrukcyjnego punktu widzenia. Niezbędne okażą się odpowiednie dodatki oraz podłogi, ściany i meble odpowiedni dla stylu. Pomoże również minimalistyczne podejście to aranżacji.

Ściany i podłogi

Te dwa elementy to baza do wnętrza w stylu industrialnym. One tworzą surowy, minimalistyczny sznyt wnętrza. Dlatego też dobrze jest wybierać monochromatyczne odcienie czerni i bieli. Najbardziej odpowiednie dla stylu są np. odsłonięte, surowe cegły, stalowe lub drewniane elementy konstrukcyjne. Zachęcamy do wyboru między innymi takich podłóg jak ciemny Dąb Cordoba lub Dąb Skandynawski o naturalnym lecz zauważalnym rysunku drewna. Szare i stylizowane na lekko zabrudzone panele podłogowe będą doskonałym wyborem.

Styl industrialny – umeblowanie

Należy ostrożnie podejść do wyboru mebli. Proste w formie, wykonane z naturalnych materiałów i nieco klasyki. Regały wykonane z metalu lub nawet drewniane palety, które można przekształcić w stelaż do łóżka. Targi staroci to świetne miejsca na poszukiwania czegoś może nie idealnego, ale z charakterem. Można pokusić się o wykonanie mebli na własną rękę. Prostota to nie tylko forma, ale również sposób wykonania. Świetnym akcentem a jednocześnie zwieńczeniem będą odpowiednie lampy. Metalowe, nierzadko ciężkie. Do tego stalowe lub drewniane skrzynki oraz cały wachlarz rzeczy i elementów mających związek z przemysłem.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj