Najważniejsze zasady projektowania wnętrz

© adobestock

© adobestock

Na końcu tego artykułu będziesz w stanie rozpoznać i wykorzystać podstawowe zasady projektowania wnętrz stosowane przez każdego projektanta. Być może zaoszczędzisz trochę pieniędzy, a może kreowanie mieszkań stanie się Twoją nową pasją.

Przy projektowaniu wnętrz trzeba myśleć o domu jako całości. Dom jest serią przestrzeni połączonych ze sobą korytarzami i schodami. Właściwe jest zatem wybranie jednego stylu oraz określonej tematyki wnętrza. Nie oznacza to jednak, że wszystkie elementy wystroju wnętrz powinny być takie same, ale powinny ze sobą współpracować i uzupełniać się, aby wzmocnić całą kompozycję. Sposobem na stworzenie tego motywu lub fabuły jest dobrze przemyślane użycie koloru. Możesz wybrać trzy lub cztery kolory i używać ich w różnych odcieniach w całym domu.

Balans projektowania wnętrz

Równowagę można opisać jako równy rozkład wagi wizualnej w pomieszczeniu. Istnieją trzy style równowagi: symetryczny, asymetryczny i promieniowy.

Symetryczna równowaga występuje zwykle w tradycyjnych wnętrzach. Symetryczna równowaga charakteryzuje się powtarzalnością tych samych elementów po obu stronach osi pionowej. Często w starych pomieszczeniach po każdej stronie pomieszczenia znajduje się zwierciadło drugiej. Dzięki zrównoważonemu otoczeniu możemy poczuć się komfortowo.

Obecnie w nowoczesnych projektach wnętrz, znacznie częściej stosowany jest balans asymetryczny. W tym przypadku równowaga jest osiągana przez stosowanie różnych, z pozoru niepodobnych do siebie obiektów. Obiekty charakteryzują się takim samym ciężarem optycznym. Dzięki asymetrycznej równowadze możemy uzyskać żywą i zaskakującą przestrzeń.

Symetria promieniowa występuje wtedy, gdy wszystkie elementy projektu są rozmieszczone wokół punktu środkowego. Spiralne schody są doskonałym przykładem równowagi promieniowej. Choć nie jest często stosowany we wnętrzach, może stanowić interesujący kontrapunkt, jeśli zostanie odpowiednio użyty.

Największym wrogiem wnętrza jest nuda – dobrze zaprojektowany pokój zawsze ma, w zależności od jego wielkości, jeden lub więcej punktów ogniskowych. Punkt centralny musi być dominujący, aby przyciągnąć uwagę i być wystarczająco interesujący, aby zachęcić widza do dalszego patrzenia. Oprócz wrażenia, jakie wywołuje, musi być także integralną częścią dekoracji połączoną ze skalą, stylem, kolorem lub motywem. Gdy mówimy o punkcie centralnym, mamy na myśli np. kominek lub płaski telewizor.

Jeśli nie masz naturalnego punktu centralnego w swojej przestrzeni, na przykład kominka, możesz go stworzyć, podświetlając określony mebel lub dzieło sztuki. Staraj się jednak zachować równowagę, aby punkt skupienia nie pochłonął całej uwagi.

Rytm aranżacji wnętrz

W aranżacji wnętrz rytm polega na powtarzaniu wzorców wizualnych. Rytm definiuje się jako ciągłość, powtarzalność lub zorganizowany ruch. Użycie mechanizmów powtórzenia, progresji, przejścia i kontrastu nada Twojej przestrzeni ruchu, prowadząc oko z jednego elementu projektu do drugiego.

Powtarzanie to użycie tego samego elementu więcej niż raz w przestrzeni. Możesz powtórzyć wzór, kolor, teksturę, linię lub dowolny inny element, a nawet więcej niż jeden element.

Progresja zwiększa lub zmniejsza jedną lub więcej cech poszczególnych elementów. Najbardziej oczywistą realizacją tego typu byłoby stopniowanie według wielkości. Zestaw świec o różnych rozmiarach na prostej tacy wzbudza zainteresowanie ze względu na naturalną progresję. Możesz także osiągnąć progresję poprzez kolor, na przykład w monochromatycznym schemacie kolorów, gdzie każdy element ma nieco inny odcień.

Przejście jest nieco trudniejsze do zdefiniowania. W przeciwieństwie do powtarzania lub progresji przejście ma tendencję do płynniejszego przepływu, gdzie oko naturalnie przesuwa się z jednego obszaru do drugiego. Najbardziej powszechnym przejściem jest użycie zakrzywionej linii, aby delikatnie prowadzić oko, takie jak łukowe drzwi lub kręta ścieżka.

Wreszcie kontrast jest dość prosty do wyjaśnienia. Umieszczenie dwóch elementów w opozycji do siebie, takich jak czarno-białe poduszki na kanapie, jest znakiem rozpoznawczym tej zasady projektowania. Opozycja może być również implikowana przez kontrasty w formie tj. koła i kwadraty używane razem. Kontrast służy do ożywienia przestrzeni.

Przy projektowaniu wnętrz istotną rolę odgrywają również szczegóły. Tak jak kolor wyraża klimat pomieszczenia, tak szczegóły powinny wzmacniać ogólny odbiór przestrzeni. Warto wykonać je samemu np. samodzielnie stworzyć rzeźbę lub drewnianą ozdobę. Po akcesoria oraz materiały zapraszamy do sklepu internetowego Dluta.pl.

Kolejne dwie zasady przy projektowaniu wnętrz idą ze sobą w parze – to skala i proporcja. Obie odnoszą się do rozmiaru i kształtu. Proporcja ma związek ze stosunkiem jednego elementu projektu do drugiego lub jednego elementu do całości. Skala dotyczy rozmiaru jednego obiektu w porównaniu z innym.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj