W jaki sposób wybrać płytki podłogowe do kuchni? Kilka praktycznych porad

płytki kuchenne

W jaki sposób wybrać płytki podłogowe do kuchni? Kilka praktycznych porad

Spełniło się Twoje największe marzenie o wybudowaniu domu? Przyszedł czas na wykończenie budynku i wprowadzenie w życie starannie zaplanowanych projektów? Już widzisz oczyma wyobraźni, jak idealnie prezentować się będą wnętrza poszczególnych pomieszczeń? W dzisiejszym artykule podpowiadamy jakie płytki do kuchni wybrać na podłogę i na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Chcesz dowiedzieć się więcej o płytkach podłogowych? Jesteś we właściwym miejscu!

Płytki podłogowe – co warto wiedzieć

Płytki kuchenne dzielimy na dwa podstawowe rodzaje – płytki ścienne i płytki podłogowe. Te drugie, płytki podłogowe, muszą mieć większą skalę ścieralności niż płytki pierwszego rodzaju. Wszystko przez to, że są one o wiele bardziej eksploatowane – ulegają stopniowemu zniszczeniu podczas chodzenia po nich. Płytki kuchenne muszą mieć jeszcze jedną podstawową cechę – to ważne, by łatwo było je utrzymać w czystości. W kuchni bardzo łatwo o to, by coś zanieczyściło posadzkę (coś się rozsypie, coś wykipi i obleje podłogę, sos wypadnie z garnka podczas intensywnego mieszania). Jeśli nie chcemy tracić czasu na mozolne czyszczenie płytek, to wybierzmy takie, które łatwo się czyszczą. Pamiętajmy też o tym, by były wytrzymałe (świadczy o tym klasa twardości) oraz odporne na wilgoć.

Estetyka to nie w kij dmuchał!

Równie ważnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu płytek kuchennych na podłogę, jest estetyka. Warto dobrać płytki podłogowe do wystroju wnętrza – jeśli Twoje mieszkanie utrzymane jest w stylu nowoczesnym, to pasować do niego będą inne płytki niż te, które powinno się dopasować do stylu retro. Walory estetyczne może nie są tak ważne, jak te funkcjonalne, ale nie można o nich zapominać – kuchnia musi się nam przecież podobać, bo prawdopodobnie codziennie będziemy w niej spędzać przynajmniej chwilę. Jeśli pomieszczenie jest małe, to możemy wybrać płytki wielkoformatowe, które delikatnie odbijają światło – zyskamy dzięki temu iluzoryczne wrażenie, że kuchnia jest większa niż w rzeczywistości.

Jakie płytki wybrać?

Coraz chętniej odchodzi się od klasycznych, białych płytek. Zamiast tego stosuje się płytki hiszpańskie lub płytki drewnopodobne. Te pierwsze charakteryzują się mnogością wzorów i szeroką paletą barw – wtłoczą w kuchnię życie. Te drugie dobrze komponują się ze stylem skandynawskim i są mniej krzykliwe. Polecamy oba rozwiązania. Które wybrać? To już zależy od indywidualnych preferencji i gustu.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj