© Salony Agata
W tym roku kolorystykę kuchennych szafek wyznaczą trzy podstawowe trendy. Pierwszy z nich to klasyczne, ale i odważne zestawienie białych frontów z czarnymi lub grafitowymi blatami, najlepiej wykonanymi z materiałów imitujących kamień lub beton. Co istotne, w tym sezonie odejdziemy od mebli lakierowanych na wysoki połysk na rzecz matowych frontów. Nowością będą także blaty kuchenne wykonane z lastryko – do tej pory stosowanego głównie do wylewania posadzek czy parapetów. Ten bardzo wytrzymały materiał, dostępny w bogatej gamie kolorów i wzorów, na pewno doda oryginalności każdej kuchni.
Ciekawym trendem jest też tzw. duotone, czyli zestawienie ciemniejszych frontów dolnych szafek (np. w odcieniu grafitu lub matowej czerni) z jaśniejszymi górnymi szafkami (np. białymi lub w odcieniach czerwieni). Taka gra kolorów sprawia, że wnętrze wydaje się większe, a kuchenna zabudowa nabiera lekkości. Jeśli umiejętnie dobierzemy dodatki utrzymane w podobnej kolorystyce, efekt nieszablonowej kuchni mamy gwarantowany.
Nadal popularne i efektowne będzie również zestawienie białych szafek z blatami i innymi elementami dekoracyjnymi wykonanymi z drewna lub materiałów imitujących drewno. To stonowane rozwiązanie, charakterystyczne dla stylu skandynawskiego, pasuje zarówno do dużych, jak i mniejszych kuchni oraz jest na tyle uniwersalne, że z pewnością posłuży nam przez wiele lat.
W projektowaniu nowoczesnej kuchni mocno widoczne będą elementy charakterystyczne dla najmodniejszych ostatnio stylów, m.in. loftowego. To pod wpływem surowych, industrialnych przestrzeni projektanci rezygnują z wysokich kuchennych szafek sięgających sufitu i zastępują je lekkimi konstrukcjami. Otwarte półki, wolno stojące regały, przeszklenia – to elementy obowiązkowe w kuchni projektowanej zgodnie z najnowszymi trendami. Nie należy jednak zapominać o delikatnym ociepleniu tego typu wnętrza, np. za pomocą roślin czy ziół w doniczkach, kolorowych tapet czy drewnianych akcesoriów kuchennych.
W układach szafek kuchennych będziemy obserwować asymetrię, przejawiającą się m.in. w różnej wysokości blatów i szafek. Odejdziemy więc od kuchni zaprojektowanej „od linijki” na rzecz większej swobody i urozmaicenia. Dodatkowo, w kuchniach połączonych z salonem zabudowa często „wychodzi” poza ścisłe granice strefy kuchennej, zlewając się płynnie z elementami wyposażenia części jadalnej i wypoczynkowej.
Jeśli chodzi o formy mebli kuchennych, będą dominować proste, geometryczne kształty bez zaokrągleń i zbędnych ozdobników, a meble wybierane przez projektantów będą miały charakter kompaktowy i wielozadaniowy. W projektowaniu kuchni dążymy do tego, by wszystkie kuchenne sprzęty i akcesoria miały swoje miejsce w szafkach, a na otwartych półkach czy regałach eksponowane były tylko starannie wybrane dodatki. Stąd w dalszym ciągu popularne będą układy meblowe z wyspą kuchenną (szczególnie w budownictwie jednorodzinnym), która może pomieścić naprawdę dużą ilość naczyń i niezbędnych kulinarnych przyrządów. Ukryjemy również okapy i pochłaniacze, zabudowując je tak, by były jak najmniej widoczne. Błyszczące, wielkie wentylatory, rzucające się w oczy od razu po wejściu do kuchni, odejdą w tym sezonie na dalszy plan.
Była już mowa o tym, że w 2019 r. królować będą matowe fronty szafek i blaty kuchenne. Ten trend doskonale łączy się z kolejnym, czyli połyskującymi dodatkami, których nie może zabraknąć w kuchni w tym roku. Modne będą wszystkie rodzaje metali – od pomalowanej na złoto lub inny wyrazisty kolor stali, przez mosiądz, aż po miedź. Wykonane z tych materiałów uchwyty, lampy, włączniki światła, a nawet zlewy czy obudowy sprzętów AGD, będą prawdziwym hitem sezonu.
Ze względu na brak górnych szafek lub ich zastąpienie wiszącymi półkami wykonanymi ze szkła lub metalu, w aranżacjach niezwykle istotne będą lampy wiszące nad blatem bądź wyspą. Powinny być ozdobne, ażurowe, najlepiej zrobione z metalu, a ich kolorystyka spójna z pozostałymi akcesoriami wyeksponowanymi we wnętrzu.
Jeśli zaś chodzi o dodatki, w tym roku możemy naprawdę zaszaleć. O ile przy projektowaniu mebli trzymamy się prostoty i wybieramy minimalistyczne rozwiązania, o tyle w przy wyborze dodatków możemy pozwolić sobie nawet na krzykliwe barwy. W modzie będą m.in. żywy i optymistyczny odcień różu, czyli ogłoszony przez Pantone kolorem roku 2019 living coral, a także intensywne odcienie niebieskiego i oranżu. Wciąż popularne będą także barwy ziemi, przywołujące skojarzenia z kolorami występującymi w naturze. Na kuchennych półkach, ścianach i parapetach mile widziane będą rośliny doniczkowe, zioła i kwiaty, które również ożywią wnętrze i dodadzą mu domowego charakteru.
Rok 2019 przyniesie nowe trendy w projektowaniu, kolorystyce i formach kuchennych mebli i akcesoriów. Warto się im przyjrzeć i wybrać spośród propozycji projektantów te elementy, które trafiają w nasze gusta – nie zapominając przy tym, że kuchnia musi być przede wszystkim funkcjonalna i wygodna. W końcu to przestrzeń, w której spędzamy naprawdę dużo czasu.
Zaloguj się Logowanie