Laptop dla seniora – jaki wybrać?

© fotolia

© fotolia

Druga dekada XXI wieku to czas, gdy komputer nie jest już ekskluzywnym sprzętem dostępnym dla nielicznych – tych z bogatą wiedzą informatyczną i zasobnym portfelem. Z nowoczesną technologią za pan brat jest już również coraz więcej seniorów. A z jakich urządzeń korzystają? Najlepszym rozwiązaniem jest laptop. Dowiedz się, jak wybrać najlepszy dla osoby w wieku 60+.

Seniorzy korzystają z komputerów nieco inaczej niż nastolatkowie czy młodzi dorośli. Dla osoby starszej, najczęściej (choć od tej reguły istnieją oczywiście wyjątki), kluczowa jest możliwość przeglądania stron internetowych, słuchania muzyki i – coraz częściej – komunikowania się, np. za pomocą wideorozmów w technologii VOIP. Dlatego, wybierając laptopa dla użytkownika 60+, warto zwrócić uwagę na inne aspekty niż w przypadku zakupu sprzętu dla ucznia czy gracza.

Dlaczego laptop, a nie PC?

Przenośny komputer to dla seniora znacznie lepsze rozwiązanie niż model stacjonarny. Laptop:

  • zapewnia większą mobilność – użytkownik może korzystać z niego w dowolnym miejscu, np. na balkonie, w ogrodzie czy też na kanapie w salonie, a nie tylko przy biurku,
  • pozwala uniknąć plątaniny kabli i nadmiaru urządzeń peryferyjnych – jedyne, które się może przydać, to bezprzewodowa myszka – jeśli touchpad wydaje się być mało wygodny,
  • jest lekki i wygodny – jego obsługa nie sprawia zatem żadnych trudności.

A co z przekątną ekranu? Owszem, komputery stacjonarne można połączyć z dużymi, szerokokątnymi monitorami, niemniej jednak notebook o ekranie z przekątną 15-17 cali również zapewni odpowiednią wielkość obrazu – zwłaszcza, gdy senior skorzysta z ułatwień dostępu oferowanych np. przez system operacyjny Windows 10 (chodzi np. o powiększenie rozmiaru napisów czy zwiększenie kontrastu obrazu – pomagające osobom z dalekowzrocznością i innymi problemami z widzeniem).

Jaki system operacyjny?

Choć na rynku znaleźć można laptopy bez preinstalowanego systemu operacyjnego lub te oferujące jedną z dystrybucji Linuxa – najlepszym i najbardziej przyjaznym starszemu użytkownikowi środowiskiem będzie system Windows 10. Obsługa komputera z zainstalowaną najnowszą wersją Windowsa jest intuicyjna, a liczne ułatwienia dostępu – o których wspomniano wcześniej – zwiększą komfort korzystania ze sprzętu.

Klasyczny laptop czy urządzenie 2 w 1?

Ciekawym rozwiązaniem, które może się spodobać seniorowi, są tzw. laptopy 2 w 1. To urządzenia, które łączą funkcjonalność klasycznego notebooka z tabletem – są wyposażone w dotykowy ekran. Dodatkowo ich klawiaturę można albo odpiąć, albo odgiąć tak, by z urządzenia można było korzystać podobnie jak z tabletu. Taka funkcjonalność sprawdzi się doskonale np. wówczas, gdy senior jest fanem e-booków lub lubi czytać dużo artykułów na rozmaitych portalach online. Będzie mógł oddać się lekturze, ustawiając ekran w pozycji pionowej.

Dodatkowo, ekran dotykowy – działający na podobnej zasadzie jak ten w smartfonie – po prostu ułatwi obsługę sprzętu i może sprawić, że korzystanie z dodatkowej myszki będzie niepotrzebne. Pamiętaj jednak, że zakup takiego sprzętu może się wiązać z nieco wyższymi kosztami niż nabycie klasycznego laptopa.

Parametry techniczne sprzętu

Senior nie będzie raczej potrzebował laptopa z najwyższej półki, gdy chodzi o parametry procesora czy karty graficznej. Potencjał najbardziej zaawansowanego technologicznie (i zarazem najdroższego) sprzętu wykorzystają bowiem jedynie gamerzy, a także osoby, które korzystają z zaawansowanego oprogramowania – np. do projektowania graficznego. Niemniej jednak, warto się upewnić, że kupowany sprzęt oferuje:

  • co najmniej 4 GB pamięci RAM – to dzisiaj absolutne minimum, aby komputer mógł pracować z dobrą prędkością,
  • dysk SSD – zapewniający szybszy transfer danych niż klasyczne dyski HDD, a co za tym idzie, bardziej płynną pracę sprzętu (są droższe niż dyski HDD, ale warte swojej ceny),
  • dobrą baterię, która zapewni wiele godzin bezprzewodowej pracy.

Szeroki wybór laptopów przyjaznych również seniorom można znaleźć np. na Sferis.pl. A co z ceną? Urządzenie o odpowiednich parametrach dla babci lub dziadka można znaleźć już w cenie ok. 2 tys. zł lub mniej. Warto zainwestować w dobrą jakość sprzętu – tak, aby posłużył przez co najmniej kilka lat.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj