Wiosenne obowiązki zarządców

Nadeszła długo oczekiwana wiosna. Dni są coraz dłuższe i cieplejsze. Cieszymy się każdym promieniem słońca. Ten okres to czas wzmożonej pracy zarządców nieruchomości. Muszą oni dołożyć wszelkich starań byśmy mogli cieszyć się wiosenną aurą na naszych wspólnotach mieszkaniowych.

Tereny zielone

Rośliny zaczynają budzić się do życia i właśnie teraz trzeba o nie szczególnie zadbać. Rozpoczyna się sprzątanie zanieczyszczeń, które zgromadziły się pod śniegiem w czasie zimy. Następnie można przystąpić do pielęgnacji roślin.

Rośliny pełnią funkcję ozdobną wokół wspólnot więc trzeba postarać się żeby rosły prawidłowo.  Gdy rozwiną się w pełni będą cieszyć oczy mieszkańców. Każdy przecież lubi mieszkać w ładnym miejscu, a wypielęgnowane tereny zielone są szczególnie ważne w mieście, gdzie tej zieleni niestety jest mało. Więc nawet taki niewielki ogródek zlokalizowany tuż obok budynku mieszkalnego może pozwolić na odrobinę wytchnienia od zgiełku zatłoczonych miast – mówi Małgorzata Zajdel z firmy Nieruchomości Zarządzanie i Administrowanie Tomasz Greń.

Zarządcy zlecają przycinanie krzewów i drzew, plewione są ogródki, na trawniki wjeżdżają kosiarki. Dobry zarządca nie powinien zapominać także o nawożeniu i opryskach by roślinność nie chorowała i dobrze się rozwijała.  Należy zadbać także o oczka wodne poprzez oczyszczenie wody oraz troskę o rośliny wodne i ryby w nich pływające. Wiosna to też doskonały czas na zakładanie nowych trawników oraz dosadzanie roślin, zarówno tych jednorocznych jak i tych, które będą przez długie lata zdobiły teren wspólnoty.

Budynki

Po okresie zimy kontroli należy poddać ogólny stan budynków. Zarządcy sprawdzają stan elewacji, czy nie zostały na nich namalowane graffiti, które należy zamalować. Istotnym jest skontrolowanie czy ptaki nie spowodowały zniszczeń wydziobując w elewacjach miejsc na gniazda. Przed ptakami należy chronić również kominy poprzez zakładanie kratek. To także dobry okres na dokonanie deratyzacji by uchronić budynki przed szkodnikami.

Zwracana jest uwaga na stan rynien i rur spustowych. Kanały i ciągi kanalizacyjne są czyszczone. Wszelkie pęknięcia i ubytki powinny zostać poddane reparacji właśnie teraz by w sezonie jesienno-zimowym budynek nie podmakał. Warto również skorzystać z pomocy firm alpinistycznych w celu umycia okien i przeszklonych terenów wspólnych.

Wiadomym jest, że poza porządkami części wspólnych, każdy z mieszkańców zapewne rozpocznie sprzątanie własnego mieszkania, dlatego też zarządcy z profesjonalnych firm takich, jak Nieruchomości Zarządzanie i Administrowanie Tomasz Greń proponują właśnie na wiosnę odbiór wielkogabarytowych odpadów.

Można również rozpocząć planowanie i przygotowania do ociepleń budynków czy też ich odświeżenia poprzez malowanie całej elewacji.

To co dookoła

Warto pamiętać o całym terenie należącym do wspólnoty. Coraz więcej osiedli to tereny ogrodzone dlatego zarządcy powinni sprawdzić stan tych ogrodzeń. Naprawa usterek zabezpieczy teren przed wizytami niepowołanych osób i bezpańskich zwierząt. Chodzi przecież o spokój i bezpieczeństwo mieszkańców. Należy zadbać także o szlabany wjazdowe.

Śnieg i sól mogły spowodować rozmycie znaków poziomych na wewnętrznych uliczkach, dlatego powinno się je na nowo pomalować. W ten sposób teren zostaje prawidłowo oznakowany, zabezpieczone zostają miejsca postojowe dla mieszkańców. Uzupełnia się też ubytki w chodnikach oraz planuje nowe ścieżki w miejscach gdzie wydeptali je mieszkańcy. Nie można zapomnieć również o najmłodszych mieszkańcach.

Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej dzieci z chęcią wychodzi na zewnątrz. Cieszą się one pogodą więc należy im zapewnić miejsce, w którym będą mogły się bezpiecznie bawić. Na wiosnę odnawiamy place zabaw tak, by żadna pociecha nie doznała urazów spowodowanych uszkodzeniem sprzętu. Pamiętamy również o wymianie piasku w piaskownicach aby w jak największym stopniu ograniczyć ich zanieczyszczenie. To ważne dla zdrowia najmłodszych dzieci. Jeśli place zabaw będą odpowiednio zadbane mamy nie będą obawiały się wysłać tam dzieci, a z racji bliskości domu będą zawsze miały je na oku – mówi Małgorzata Zajdel.

Wiosna to czas zmian. Wszystko budzi się do życia, zmienia swój wygląd. Zadbajmy by i nasze osiedla przybrały w tym okresie nowy wygląd. Niech będą miejscem gdzie z chęcią wracamy po całym dniu pracy, gdzie możemy odetchnąć i cieszyć się wymarzonym mieszkaniem i jego zadbanym otoczeniem. Odpowiednia współpraca z zarządcą niewątpliwie okaże się w tym kluczowa.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj