Dobry sen to podstawa, czyli jak wybrać idealny materac i łóżko

Źródło: Agata Meble

Źródło: Salony Agata

Dobry sen to podstawa udanego dnia. Jeżeli zaczynasz dzień od narzekania na niewygodne łóżko, za twardy lub za miękki materac lub na ból karku, to z pewnością trudno liczyć na dobre samopoczucie w trakcie całego dnia. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę wybierając idealny zestaw: materac i łóżko do swojej sypialni.

Materac na miarę Twoich potrzeb

Dobry materac to podstawa wygodnego snu. Warto zadbać, aby nie był on ani zbyt miękki ani zbyt twardy. Zbyt miękkie materace nie zapewniają wystarczającego podparcie kręgosłupa podczas wypoczynku, powodują, że układa się on w nienaturalny sposób, co zazwyczaj powoduje poranny ból pleców, zwłaszcza na odcinku lędźwiowym. Z kolei zbyt twardy materac za mocno uciska na naczynia krwionośne całego organizmu, powodując słaby przepływ krwi, co może być przyczyną bólu barków i uczucia sztywnienia dłoni, stóp i łydek po wstaniu z łóżka. Jak więc wybrać odpowiednią twardość materaca? Przed zakupem najlepiej przetestować materac, kładąc się na nim na plecach, a następnie wsuwając otwartą dłoń pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeżeli dłoń napotyka mocny opór, materac prawdopodobnie jest za twardy. Jeżeli możemy wsunąć dłoń pod plecy bez żadnego trudu: mamy do czynienia ze zbyt miękkim materacem. Odpowiedni produkt powinien stawiać lekki opór, ale umożliwiać wykonanie tego manewru bez większej trudności.

Źródło: Agata Meble

Źródło: Salony Agata 

Różne rodzaje materacy i stelaży

W ofercie producentów dostępne są różne rodzaje materacy, które posiadają nieco odmienne właściwości. Jednym z popularniejszych typów są materace sprężynowe, których wkład jest zbudowany z elastycznych sprężyn, zapewniających odpowiednie podparcie kręgosłupa. Zaletą takiej konstrukcji jest duża wytrzymałość i odporność na odkształcenia nawet przy wieloletnim użytkowaniu, jednak wadą materacy sprężynowych jest stosunkowo słaba elastyczność punktowa. Oznacza to, że materac ma tendencję do uginania się na powierzchni większej niż miejsce, w którym styka się z ciałem śpiącego człowieka, tworząc niewygodne zagłębienia. Warto więc sięgnąć po jego udoskonaloną wersję, jaką jest materac kieszeniowy. W tej wersji każda sprężyna została umieszczona w osobnej kieszonce wykonanej z dobrej jakości tkaniny, dzięki czemu działa ona jako niezależny mechanizm. Dzięki temu zabiegowi materac o wiele lepiej dopasowuje się do kształtu ciała i lepiej wspiera kręgosłup.

Źródło: Agata Meble

Źródło: Salony Agata

Zupełnie inną konstrukcję posiada materac piankowy, w którym sprężyny zostały zastąpione elastyczną pianką z tworzyw sztucznych. Pianka ta cechuje się wysoką elastycznością punktową, dzięki czemu błyskawicznie dopasowuje się do kształtu ciała i reaguje na zmienny nacisk, nawet jeżeli w trakcie snu często zmieniasz pozycję.

Wybierając materac warto pamiętać, że powinien on być umieszczony na odpowiednim stelażu. Stelaże do łóżek powinny być wykonane z wysokiej jakości listew drewnianych, zapewniających odpowiednie rozłożenie punktów ciężkości. Jeżeli często zdarza Ci się czytać lub jeść śniadanie w łóżku, postaw na stelaż z możliwością regulacji, np. podniesienia górnej części, co zapewni Ci jeszcze większy komfort wypoczynku.

Jak wybrać łóżko do sypialni?

Wybierając idealny materac nie można zapominać także o wyborze najlepszego łóżka. Łóżko do sypialni to jeden z najważniejszych mebli i miejsce, w którym spędzisz prawie 1/3 swojego życia: warto zadbać, aby było naprawdę wyjątkowe i dopasowane do Twoich potrzeb. Łóżka proponowane przez projektantów najnowszych kolekcji mebli są dostępne w wielu wariantach, pasujących do większości aranżacji. Jeżeli lubisz styl skandynawski, możesz wybrać łóżko wykonane z drewna naturalnego lub lakierowanego na biało, a jeżeli marzysz o sypialni w stylu romantycznym: postaw na łóżko z metalową ramą i fantazyjnie udekorowanym zagłówkiem. W klasycznych aranżacjach sprawdza się łóżka z pikowanymi zagłówkami oraz szufladami do przechowywania pościeli.

Źródło: Agata Meble

Źródło: Salony Agata

Ciekawym pomysłem na aranżację modnej sypialni jest zestaw mebli wykonanych w jednym stylu, w skład którego wchodzi nie tylko łóżko, ale także szafki nocne, komoda i szafa. Takie rozwiązanie pozwoli zachować aranżacyjną spójność i stworzyć komfortową przestrzeń do wypoczynku.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj