Jak optymalnie wykorzystać nasłonecznienie mieszkania?

© WPBM „Mój Dom” S.A.

© WPBM „Mój Dom” S.A.

Nasłonecznienie mieszkania wpływa na to, w jaki sposób będziemy użytkować dane pomieszczenie. Warto zawczasu przemyśleć i zaplanować rozkład mieszkania, aby w pełni wykorzystać jego potencjał. O czym wtedy należy pamiętać?

Ekspozycja na słońce w mieszkaniu ma wpływ nie tylko na jego doświetlenie, ale także na temperaturę pomieszczeń i determinuje ich funkcjonalność. Dodatkowo przyczynia się do stopnia wilgotności mieszkania, jego klimatu, nie wspominając już o naszym samopoczuciu i wygodzie użytkowania.

Zanim odbierzemy nasze mieszkanie w stanie deweloperskim, warto przeanalizować sobie, w jaki sposób chcemy eksploatować dane pomieszczenie i jak najkorzystniej zaplanować ich rozkład. Nie ma jednego rozwiązania, ponieważ każdy ma swoje indywidualne potrzeby i inny tryb życia. Planując układ mieszkania przed czasem, można zgłosić zmiany lokatorskie deweloperowi i dostosować układ pomieszczeń do naszych preferencji – radzi Jakub Orski z biura sprzedaży wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.

Od północnej strony

Najmniej doświetlone pomieszczenia będą miały okna od północnej strony. Nie zawsze jest to jednak wada. Nie we wszystkich pomieszczeniach chcemy, aby przez cały dzień było ciepło i słonecznie. Biorąc pod uwagę, że praca zdalna zostanie z nami na dłużej, warto mieć wydzielone specjalne miejsce do pracy z domu, w którym będą panowały korzystne warunki do skupienia się i bycia produktywnym. Niższa temperatura pomieszczenia i brak intensywnego słońca odbijającego się od ekranu pomaga w bardziej efektywnej pracy. W kuchni z racji jej charakteru zazwyczaj panuje wyższa temperatura niż w innych pomieszczeniach. Dlatego też nie musi być to najbardziej nasłonecznione miejsce mieszkania.

Największe nasłonecznienie

Najbardziej nasłonecznione, a co za tym idzie, najbardziej nagrzane będą pomieszczenia z oknem na zachód. Jest to optymalna lokalizacja do zaaranżowania pokoju dziennego. Dzięki temu światło będzie wpadać przez dłuższą część dnia, a dzieci wracające ze szkoły w godzinach popołudniowych będą mogły odrabiać lekcje czy bawić się przy naturalnym świetle, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdzie na naszej szerokości geograficznej słońca zazwyczaj brakuje. Salon to również miejsce, w którym spędzamy dużo czasu w ciągu dnia, zwłaszcza w jego drugiej części. Okna wychodzące na zachód czy południe to optymalne umiejscowienie dla pokoju dziennego.

W zależności od trybu życia

Jak ze wszystkim, nie ma jednego sprawdzonego rozwiązania. Jeśli nasz tryb życia sprawia, że nie musimy wstawać wcześnie rano, to sypialnia urządzona od północnej strony będzie praktycznym rozwiązaniem, gdyż wpadające do pokoju światło nie będzie wybudzać przed czasem, zwłaszcza latem. Natomiast jeśli wstajemy wcześnie rano, sypialnia od wschodniej strony będzie pierwszym pomieszczeniem, do którego będzie dochodziło światło i pomoże się nam wybudzić. Dodatkowo sypialnia położona od wschodniej strony nie nagrzewa się zbytnio przez cały dzień i wieczorem panują w niej korzystniejsze warunki do zrelaksowania się.

Triki wnętrzarskie

Jeśli mimo wszystko uważasz, że potrzebujesz więcej światła w mieszkaniu, zawsze możesz skorzystać z kilku prostych trików na to, aby mieszkanie wydawało się jaśniejsze. Po pierwsze, jeśli masz pokój dzienny od zacienionej strony, unikaj ciemnych mebli, dodatków czy kolorów ścian. Lepiej sprawdzą się np. białe ściany – tu możesz wybierać między wieloma różnymi tonami i zdecydować się np. na złamany, ciepły biały – który będzie odbijać wpadające promienie słońca, a nie je pochłaniać, a jednocześnie będzie przyjazny dla oka. Jeśli nie jesteś przekonany do białych ścian, zawsze możesz iść w stronę pasteli. Kolor podłogi też jest nie bez znaczenia. Niezależnie od tego, czy wybierzesz parkiet, panele, wykładzinę czy płytki, warto je utrzymać w jasnych barwach. Dobrym rozwiązaniem mogą być też dodatki odbijające światło. Duże lustra w jasnych ramach, poza swoją praktyczną funkcją, będą też bardzo stylowym dodatkiem wnętrzarskim. W zaciemnionej kuchni warto wybrać meble o połyskujących, lśniących powierzchniach, a z kolei aby światło się rozchodziło po całym domu, warto zamontować drzwi z prześwitami.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj