Kinkiety – zbędny dodatek? Jak urozmaicić wnętrze stylowymi kinkietami?

© Agata Meble

© Agata Meble

Oświetlenie mieszkania to jeden z najważniejszych elementów, decydujących o jego klimacie i samopoczuciu mieszkańców. Szczególne znaczenie podczas tworzenia aranżacji, zapewniającej domownikom komfort wypoczynku, mają dodatkowe źródła oświetlenia, takie jak kinkiety ścienne. Dzięki zastosowaniu więcej niż jednej, głównej lampy w pomieszczeniu, zyskujemy nie tylko lepsze doświetlenie, ale także o wiele większe pole do urozmaicenia wnętrza za pomocą kinkietów o ciekawym designie.

© Agata Meble

© Agata Meble

Funkcjonalne i stylowe

Wśród wielu osób ciągle pokutuje opinia, że kinkiety są zbędnym elementem wyposażenia mieszkania. Nic bardziej mylnego! Profesjonalni dekoratorzy wnętrz dowodzą, że kinkiety ścienne, będące dodatkowym źródłem światła, są niezmiernie ważne dla zapewnienia odpowiedniego doświetlenia pomieszczeń oraz stworzenia przyjemnej atmosfery w salonie lub sypialni. Można je wykorzystać także w przedpokoju, zwłaszcza jeżeli ma on nieregularny kształt – wnęka w korytarzu może być idealnym miejscem na zastosowanie funkcjonalnego kinkietu. Ich potencjał odkryli również sami producenci oświetlenia, umieszczając w swojej ofercie nowoczesne kinkiety w różnych stylach. Proste formy w stonowanych kolorach idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach w stylu klasycznym, a pokój dzienny w stylu nowojorskim doskonale doświetli kinkiet z abażurem, wykonanym z odbijających światło kryształów. Jeżeli wolisz pomieszczenia w stylu glamour, bez trudu dopasujesz do nich kinkiet wykonany z lakierowanego na czarno metalu, który podkreśli bogatą aranżację wnętrza.

© Agata Meble

© Agata Meble

Kinkiety w pokoju dziennym i sypialni

Dzięki swojej uniwersalności kinkiety mogą być stosowane we wszystkich typach pomieszczeń. Kinkiety do sypialni, umieszczone po obu stronach łóżka, to tradycyjny i funkcjonalny sposób na zapewnienie dodatkowego źródła światła, np. do czytania przed snem. Z powodzeniem mogą zastąpić lampkę nocną, zwłaszcza jeżeli w małej sypialni trudno wygospodarować na nią odpowiednie miejsce. Ciekawym dodatkiem są także kinkiety do salonu, za pomocą których możesz wydzielić strefy funkcjonalne, takie jak kącik do zabawy dla dzieci, lub oświetlić galerię grafik wyeksponowaną na ścianie pokoju dziennego. Do modnego obecnie stylu skandynawskiego pasują kinkiety wykonane z drewna lub białej ceramiki – materiałów niezmiernie ważnych w aranżacjach inspirowanych nordyckimi trendami. Równie ciekawe są lampy ścienne w stylu industrialnym, które czerpią ze starych latarni ulicznych lub zachwycają konstrukcją, wykonaną z fantazyjnie wygiętego metalu w kolorze chromu lub czerni. Oryginalnym pomysłem, pasującym do wielu stylów, jest zestawienie chromowanego korpusu ze szklanymi elementami odbijającymi światło, łączące w sobie styl glamour ze współczesną elegancją.

© Agata Meble

© Agata Meble

Kinkiety – niezbędny element wyposażenia łazienki

Łazienka to pomieszczenie, które trudno wyobrazić sobie bez dodatkowego oświetlenia. Kinkiety łazienkowe mają za zadanie doświetlać najważniejsze strefy łazienki, ułatwiając wykonanie makijażu, stylizację włosów lub inne zabiegi kosmetyczne. Jeżeli to łazienka jest miejscem, w którym przygotowujesz się do porannego wyjścia z domu, kinkiet nad lustrem to niezbędny element jej wyposażenia. Dobrym rozwiązaniem jest także kinkiet na wysięgniku, którego położenie oraz odległość od lustra można samodzielnie regulować w zależności od potrzeb. Sprawdzi się on także jako źródło światła przy toaletce umieszczonej w sypialni.

W nowoczesnych pokojach kąpielowych dobrze sprawdzają się kinkiety o prostej formie: pasujące zarówno do monochromatycznej, białej łazienki, jak i do bardziej awangardowych projektów. Mając na uwadze specyfikę łazienki, warto sięgać po kinkiety wykonane z tworzyw odpornych na wodę i ciepło, które pod wpływem wilgoci nie ulegną odkształceniom i nie zmienią swojej barwy.

© Agata Meble

© Agata Meble

Decydując się na zastosowanie kinkietów, pamiętaj o wyborze produktu łączącego w sobie funkcjonalność i styl. Kinkiety, które mają doświetlić lustro w łazience lub umożliwić wieczorne czytanie w łóżku, powinny dawać odpowiednio mocne i niezbyt rozproszone światło. Z kolei kinkiety, których głównym celem jest budowanie nastroju w sypialni lub pokoju dziennym, mogą dawać bardziej rozproszone, mniej intensywne światło, idealnie podkreślające prywatny i intymny charakter tych pomieszczeń.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj