Kredyt na remont domu lub mieszkania. Gotówkowy, „remontowy” czy hipoteczny?

kredyt-na-remont-domu

Kredyt na remont domu lub mieszkania. Gotówkowy, „remontowy” czy hipoteczny?

Pieniądze pożyczone od banku bywają pomocne, jeśli przerasta nas ilość pracy wymagającej sporego nakładu finansowego. Remont jest wydatkiem, który pochłania mnóstwo pieniędzy. Malowanie, tapetowanie, naprawa, kupienie nowego wyposażenia – koszt takich czynności nie liczy się w setkach, ale tysiącach złotych. Jaki kredyt najlepiej wybrać, aby sfinansować remont domu lub mieszkania?

  • Oszacuj, ile będziesz potrzebował pieniędzy na remont

Zanim weźmiesz kredyt, zastanów się, ile pieniędzy potrzebujesz. A może wymagana kwota nie musi być w całości pokryta pieniędzmi pożyczonymi od banku? Każdy, kto przystępuje do remontu mieszkania, musi najpierw wybrać się do sklepu lub porozmawiać ze specjalistą od renowacji, aby stworzyć plan pracy oraz listę niezbędnych materiałów. Potrzebną kwotę można oszacować dzięki kosztorysowi, tj. ocenieniu, ile tak naprawdę będziemy potrzebowali pieniędzy, aby sfinalizować remont od początku do końca. Taki kosztorys może się również przydać bankowi, jeśli będziemy ubiegali się o kredyt hipoteczny. Może się nawet okazać, że będziemy potrzebowali mniej niż pierwotnie zakładaliśmy. Z drugiej strony – nieprzemyślane prace remontowe mogą narazić właściciela na dodatkowe koszty, które pojawią się w trakcie prac.

Mała uwaga – zazwyczaj nie istnieje coś takiego jak „kredyt na remont”, gdyż banki nazywają w ten sposób zwyczajne kredyty gotówkowe, którymi kuszą klientów szukających pieniędzy na renowację swojego mieszkania. Czemu tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta – marketing. Plusem wzięcia zwykłego kredytu gotówkowego (zwanego też „niecelowym”, bo klient może wydać pieniądze według własnego uznania) jest to, że decyzja zostaje podjęta przez bank bardzo szybko, a formalności są zmniejszone do minimum. Najczęściej wystarczy jedynie dowód tożsamości oraz zaświadczenie o wysokości dochodów. Pieniądze pojawią się na Twoim koncie w ciągu kilku godzin, a banki zazwyczaj każą spłacić taki kredyt w ciągu nie więcej niż 10 lat.

  • Pamiętaj, że to jednak… remont na kredyt!

To, ile dostaniesz pieniędzy od banku, zależy od Twojej zdolności kredytowej. Podobnie jest z późniejszym podwyższeniem kwoty kredytu, dlatego lepiej jest zdobyć środki na całość prac, a nie martwić się, że nie otrzymamy dodatkowych środków. Remont powinien być tak samo przemyślaną inwestycją jak zakup domu lub mieszkania!

Nie powinno się również wydłużać maksymalnego czasu spłaty. Chociaż istnieje możliwość spłacania kredytu przez 30 lat, a comiesięczna rata będzie niższa, to im dłuższy okres spłaty, tym więcej zapłacisz łącznie za odsetki.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj